kolacja dla dzieci uśmiechnięte dzieci przy stole jedza
canva.com

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Przekonanie dziecka do jedzenia warzyw może być wyzwaniem, ale jest to ważne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci zainteresować malucha smacznymi i zdrowymi warzywami.
Reklama

1. Pokazuj pozytywny przykład

Dzieci często naśladują swoich rodziców. Jeśli zobaczą, że Ty sam/a chętnie jesz warzywa, będą bardziej skłonne do spróbowania ich także.

2. Oferuj różnorodność

Prezentuj warzywa w różnych kształtach i kolorach. Im bardziej zróżnicowana będzie oferta, tym większa szansa, że dziecko znajdzie coś, co mu smakuje.

3. Wprowadzaj stopniowo

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia wszystkich warzyw od razu. Wprowadzaj je stopniowo, zaczynając od tych o łagodniejszym smaku, a później rozszerzaj menu.

4. Bądź kreatywny/a w kuchni

Przygotowuj dania, w których warzywa są atrakcyjnie podane. Może to być kolorowy sałatka, warzywne koreczki lub pyszne zapiekanki.

5. Razem gotujcie

Zaangażuj dziecko w przygotowywanie posiłków.

Reklama

Wspólne gotowanie może być świetną zabawą i zachęci malucha do próbowania nowych smaków.

6. Ukrywaj warzywa w potrawach

Jeśli dziecko jest bardzo oporne, możesz spróbować ukryć warzywa w innych potrawach, np. w zupach, sosach czy farszach do pierogów.

Pamiętaj, że każde dziecko ma inne preferencje smakowe. Ważne jest, aby być cierpliwym/a i nie zniechęcać się, jeśli maluch nie od razu polubi warzywa. Z czasem, dzięki Twojemu wsparciu, na pewno nauczy się je lubić.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama