Dziecko czeka na rodzeństwo - pokazuje na ciążowy brzuch mamy.
Canva

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Nie oszukiwać! Czyli?

Za jakiś czas w domu pojawi się nowy człowiek rodziny — kolejne dziecko. Przed Tobą nie tylko szykowanie całej wyprawki i przygotowanie się do porodu. Czeka Cię jeszcze rozmowa ze starszakiem, na temat tego, że pojawi się rodzeństwo i nadchodzą zmiany. Jak przygotować dziecko na to wszystko, co będzie się działo?
Reklama

Powiedz... prawdę

Warto już od samego początku przygotowywać dziecko na to, że z noworodkiem w domu może być ciężko. Oczywiście nie chodzi o to, żeby malować przyszłość w czarnych barwach, ale uświadomić starszaka, że jego młodsze rodzeństwo, będzie na początku potrzebować dużo opieki, może też często płakać.

Dobrze też nie opowiadać, że maluszek będzie świetnym kompanem do zabawy — minie jeszcze wiele czasu, zanim rodzeństwo będzie mogło się razem bawić.

Starszy brat patrzy na młodszego brata - noworodka.
Canva

Wspólne czytanie

Świetnym sposobem na opowiedzenie o tym, co nastąpi, są odpowiednie książeczki mówiące o pojawieniu się rodzeństwa.

Reklama

Można je czytać razem z dzieckiem lub po prostu oglądać razem obrazki i opowiadać o tym, co się na nich znajduje.

Dobrze też pokazywać filmiki, na których znajdują się noworodki — to chociaż trochę pomoże dziecku, wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać nowy członek rodziny.

Rodzinne szykowanie wyprawki

Starsze dziecko może w tym pomóc. Dla dorosłych to często dodatkowa robota, dla dziecka jednak duża frajda — czuje się ważne, uczestniczy czynnie w życiu rodziny.

Nie wolno jednak zmuszać do tego dziecka, jeśli nie wykazuje entuzjazmu.

Powrót do przeszłości

Zdjęcia i filmy z czasów, kiedy starszak był mały, to bardzo dobry pomysł na zapoznanie z tym, jak wygląda życie z noworodkiem. A zarazem dowód dla starszaka na to, że też jest ważny i wszyscy się nim opiekowali, kiedy był mały.

Uważajmy jednak żeby z tymi historiami [...] nie przesadzić, a cały nasz świat nie zaczął się kręcić wokół ciąży i dzidziusia. To może rodzić zbyt duże napięcie. - Aleksandra Iwacz, psycholożka
Reklama

Dziecko i emocje

Bez względu na to, w jakim wieku jest starsze dziecko i jak się cieszy — to dla niego trudny czas. Trzeba je wspierać, być obok. Pozwalać mu na okazywanie różnych, w tym trudnych, emocji. Do niczego nie zmuszać.

Mama z dwiema córkami, starsza dziewczynka przytula się do młodszej.
Canva

Opieka na czas porodu

To bardzo ważne, żeby dziecko było przygotowane na rozłąkę z mamą (lub rodzicami, jeśli tata będzie uczestniczył w porodzie). Trzeba zastanowić się, kto będzie się nim opiekować w tym czasie i opowiadać, jak będzie to wyglądać.

Reklama
Źródło: mamologia.pl; smilyplay.pl
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama