Chłopiec trzyma misia i siedzi na nocniku.
Canva

Odpieluchowanie? Stop! Zobacz, jak zrobić to dobrze!

Myślisz, że dziecko jest już gotowe na zrezygnowanie z pieluchy? Nocnik jest już przygotowany i nie możesz się doczekać, aż maluch zacznie z niego korzystać? Sprawdź, czy faktycznie dziecko jest już gotowe i jak pomóc przejść mu przez ten proces. Część popularnych metod może przynieść więcej szkody niż korzyści. Poniżej podany jest najlepszy i najzdrowszy dla dziecka sposób.
Reklama

Dziecko musi być gotowe

Skąd wiadomo, że maluch jest gotowy do rozpoczęcia przygody z nocnikiem? Na pewno wyznacznikiem nie powinny być komentarze postronnych osób, sugerujących, że takie duże dziecko nie powinno latać już w pieluszce.

Dzieci zyskują kontrolę nad świadomym załatwianiem się około 2 roku życia. Okazuje się, że lepiej jednak zacząć później niż wcześniej.

Im młodsze dziecko, tym dłużej trwa nauka i ten związek jest naprawdę silny - Magdalena Komsta, psycholożka, pedagożka
Dziewczyna siedzi na nocniku i na drugim nocniku trzyma lalkę
Canva

Jakie są oznaki gotowości do odpieluchowania?

Dziecko sygnalizuje swoje potrzeby, szuka też ustronnych miejsc, gdzie mogłoby się załatwić. Pełna pieluszka powoduje dyskomfort, o czym maluch przychodzi poinformować.

Reklama

Dobrze też, jeśli dziecko daje znać, że planuje się zrobić siusiu lub kupę. Ważne, żeby dziecko było w stanie się komunikować z rodzicem.

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Przede wszystkim trzeba z maluchem dużo rozmawiać na ten temat. Pomocne mogą być też książeczki dla dzieci o tematyce związanej z odpieluchowaniem.

Kiedy widać, że dziecko chce siusiu lub kupę i to komunikuje, lub wyraźnie pokazuje — warto zaproponować skorzystanie z nocnika. Nie należy jednak namawiać, jeśli maluch nie jest do tego przekonany.

Jeśli dziecku uda się skorzystać z nocnika, nie trzeba tego faktu specjalnie komentować, ani nagradzać. Jeśli dziecko nauczy się, że rodzice oczekują od niego siusiu albo kupy — będzie się starał je zrobić na siłę. Może to skutkować problemami zdrowotnymi w przyszłości.

Kiedy dziecko zacznie korzystanie z nocnika, warto zrezygnować z pieluszki w dzień.

Reklama

Dobrze też, przynajmniej na początku zakładać mu luźniejsze spodenki, a nie obcisłe majtki, przypominające pieluchę.

Dziewczynka z papierem toaletowym, obok niej pluszowy miś siedzi na nocniku.
Canva

Odpieluchowanie w nocy

Warto pamiętać o tym, że może nastąpić później niż to w dzień. Należy zabrać się za nie, dopiero kiedy dziecko będzie budzić się rano z suchą pieluchą.

Dobrze, żeby dziecko nie piło zbyt dużo przed snem. Ważne jest też, żeby nie wybudzać malucha na skorzystanie z nocnika. Jeśli dziecko potrzebuje dodatkowo załatwić się w nocy — to znak, że nie jest jeszcze gotowy na nocne odpieluchowanie.

Reklama
Źródło: wymagajace.pl; FizjoLady
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama