Komputer
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak rozliczyć PIT w Internecie? Zrobisz to w zaledwie 5 krokach

Jeśli rozliczasz PIT-37, PIT-36, PIT-38 lub PIT-26, pamiętaj o tym, że bezpłatnie i wygodnie wyślemy zeznanie do urzędu skarbowego dzięki usłudze Twój e-PIT. W systemie czeka wypełniony formularz, który możemy po zalogowaniu modyfikować, a potem wysłać. Oto krok, które musisz wykonać, aby się rozliczyć z fiskusem.
Reklama

Na jaką stronę zalogować?

Na początku wejdźmy na stronę internetową: www.podatki.gov.pl i wybierzmy w górnym rogu e-Urząd Skarbowy.

Jak zalogować się to e-Urzędu?

Zalogujmy się do serwisu jednym z możliwych sposobów: przez login.gov.pl (czyli Profil zaufany) - e-dowód lub bankowość elektroniczną, albo aplikację mObywatel lub wpisując dane autoryzacyjne (w tym ostatnim przypadku przygotujmy rozliczenie z zeszłego roku). Dane to: PESEL, kwota przychodu z zeszłorocznego PIT-u (za 2021 rok) oraz kwota przychodu z PIT-u 11 od pracodawcy za 2022 roku.

Czas zobaczyć, jak wygląda Twój PIT

Następnie wybierzmy usługę Twój e-PIT. Zobaczymy przygotowany dla nas PIT. Sprawdźmy, czy wszystko się zgadza - możemy go zaakceptować i wysłać. Możemy też wprowadzić zmiany - gotowa deklaracja to rozliczenie indywidualne, nie uwzględnia ulg.

Czy można edytować PIT online?

Reklama

Należy wiedzieć, że w zależności od rodzaju PIT-u możemy go różnie modyfikować. Na przykład w przypadku najpopularniejszego PIT-37 możemy wybrać rozliczenie wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Możemy zmienić nr KRS organizacji OPP - w tym roku darowizna wynosi 1,5 procent oraz wprowadzić dane umożliwiające skorzystanie z ulg (na przykład rehabilitacyjnej).

Czym jest UPO?

Na koniec sprawdźmy zgodność wszystkich danych i kwot. Zaakceptujmy i wyślijmy PIT. Możemy też pobrać UPO - urzędowe poświadczenie odbioru przez urząd skarbowy.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama