W lesie na ściółce trzy dorodne leśne grzyby gotowe do suszenia
Materiał partnera

Jak szybko wysuszyć grzyby?

Niektóre z grzybów wymagają od nas wysuszenia, jeśli chcemy cieszyć się ich aromatem i właściwościami zdrowotnymi, a także kulinarnymi również zimą. Aby jednak móc użyć grzybów do gotowania, musimy je przechować tak, by nie utraciły swych walorów, dlatego też powinniśmy je ususzyć. Zebrane pod koniec lata lub jesienią nie przetrwają do zimy, i nie chodzi tu o fakt, iż mogą zostać wcześniej skonsumowane, wszak przyciągają samym zapachem.
Reklama

Sprawdźmy zatem, na czym w istocie polega proces suszenia, ile trwa i jakie są najlepsze metody osuszania grzybów.

Po co suszymy grzyby?

Za sprawą suszenia świeżych grzybów, możemy sprawić, że będą zdatne do jedzenia aż do dwóch, czasem nawet trzech lat od zebrania. Jednak proces ten ma także inne zalety. Grzyby, choć składają się niemal w 90% z wody, zawierają także bogactwo minerałów, np. jod, wapń i potas. Chcąc zachować te cenne składniki, należy przeprowadzić suszenie grzybków. Mało kto bowiem wie, iż ów proces, który polega na odsączeniu wody, sprawia, że wszystkie minerały zawarte w danym produkcie, zagęszczają się.

Sposoby osuszania grzybów

Jest ich niebywale wręcz dużo, jednak skupimy się tylko na 5, czyli tych najbardziej efektywnych i szybkich.

Reklama

Są to oczywiście metody zarówno tradycyjne, sprawdzone, jak i te bardziej innowacyjne, lecz również zadowalające. Przekonajmy się więc, jak suszyć grzyby.

1. Wieszanie na nitkach

Jest to bardzo dobry sposób, który dodatkowo może wpłynąć na estetykę naszego domu, ponieważ pomysłowo zawieszone nitki z grzybkami mogą przyozdobić kuchnię. Zanim zaczniemy, pamiętajmy, aby grzyba nie myć, a jedynie oczyścić: dokładnie i starannie. W zależności od rodzaju grzyba, obieramy go ze skórki. Robimy tak, np. z maślakiem. Inne możemy spożywać po wysuszenia ze skórką. Tuż po obraniu kroimy grzyby wraz z nóżką. Możemy to zrobić sposobem na połówkę (przekrojenie grzyba na pół) lub na więcej podłużnych paseczków.

Reklama

Następnie przy pomocy wysterylizowanej igły, nawlekamy grzyby na nitkę. Później po prostu zawieszamy w dobrym miejscu, najlepiej słonecznym i ciepłym, np. nad kuchenką gazową i czekamy. Niestety, proces trwa kilka dni. 

2. Suszenie w piekarniku

Tak samo jak w przypadku wcześniej wymienionego sposobu, grzybów nie myjemy, a jedynie czyścimy i obieramy ze skórki jedynie maślaczki. Zasada ta jest zresztą uniwersalna. Po wyczyszczeniu, grzyby układamy na blaszkach, które wcześniej możemy przykryć papierem do pieczenia. Aby zapewnić równomierne suszenie, należy co jakiś czas przekładać grzybki na drugą, mniej przypieczoną stronę. Takie suszenie trwa do kilku godzin, w temperaturze około 50 stopni Celsjusza.

Reklama

Musimy jednak często otwierać drzwiczki pieca, żeby regulacja temperatury suszenia stale się odbywała, a grzyby się nie przypiekły. 

3. Skorzystanie z suszarki do grzybów

Suszarki do grzybów są tak skonstruowane, iż grzyby suszone w nich są już gotowe po kilkudziesięciu minutach. Wystarczy włożyć do niej pokrojone i czyste grzyby, i poczekać. Suszarka do grzybów MPM posiada aż 5 sit, na których możemy umieścić grzyby.

4. Włożenie do lodówki

Jak się okazuje, w lodówce również można wysuszyć grzyby. Musimy je pokroić i włożyć je do misek albo do sitka, pamiętając, żeby średnica sita nie była zbyt mała, a następnie do lodówki lub po prostu wyłożyć półki w urządzeniu papierem do pieczenia i położyć grzyby bezpośrednio na nim.

Reklama

Inne produkty spożywcze nie powinny być wówczas w lodówce, aby zapachy się nie wymieszały, chyba, że byłyby to suszone owoce.

5. Suszenie na słońcu 

Zdecydowanie jest to najprostsza metoda, ponieważ należy tylko uszykować grzyby (wyczyścić i pokroić), a potem trzeba jedynie położyć grzyby np. na gazecie i wystawić na słońce. Aby zapewnić stałą temperaturę, wystawmy grzyby w najcieplejszych godzinach, czyli około 12-15.

Wiemy już zatem, jakie są najlepsze sposoby na wysuszenie grzybów. Pamiętajmy jednak, aby po ususzeniu przechowywać je w szczelnie zamkniętym słoiku. Może być to również nieprzepuszczający powietrza pojemnik.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama