Kuchnia z niebieskimi szafkami i złotymi lampami wiszącymi nad wyspą kuchenną
Canva

Oświetlenie w kuchni – jakie wybrać?

Oświetlenie w kuchni to sprawa kluczowa – przygotowanie posiłków w źle oświetlonym pomieszczeniu jest nie tylko niewygodne, ale też niebezpieczne. Przekonaj się, jakie rodzaje lamp powinny znaleźć się w Twojej kuchni i poznaj modne przykłady kuchennego oświetlenia.
Reklama

Rodzaje oświetlenia w kuchni

W kuchni potrzebne są różnorodne typy oświetlenia, z powodu różnych domowych czynności, które wykonywane są w tym pomieszczeniu.

Oświetlenie ogólne

Ma za zadanie zapewnić światło w całym pomieszczeniu. Najczęściej pojawia się w formie żyrandola, ale może w tej funkcji sprawdzą się też kinkiety ścienne i wiszące lampy. Innym rozwiązaniem są punktowe światła halogenowe lub LED. Główne światło w kuchni powinno być rozproszone i równo rozkładać się po całym wnętrzu.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie mające ułatwiać pracę w konkretnych miejscach w kuchni. Chodzi głównie o blat do przygotowania składników i płytę grzewczą – stojąc przy nich będziesz zasłaniać główne źródło światła. W rozwiązaniu tego problemu pomogą Ci listwy ze światłami LED, które możesz zamontować na spodzie górnych szafek lub na ścianie.

Oświetlenie dekoracyjne

Dodatkowe światło, które nada kuchni charakteru.

Reklama

Najlepiej sprawdzą się lampy stołowe rzucające miękkie, ciepłe światło. Dodatkowe oświetlenie przyda się też w okolicach stołu lub wyspy kuchennej – ułatwi i uprzyjemni spożywanie posiłków.

Kolaż: lampy wiszące nad stołem w kuchni, lampa stojąca na kuchennym blacie
1. instagram.com/naboo_studio; 2. instagram.com/louispoulsen

Nowoczesne oświetlenie do kuchni

Kuchenne oświetlenie poza funkcją praktyczną, może też pełnić rolę ozdobną. Dekoracją mogą być zarówno strumienie światła, jak i same lampy.

Jakie lampy wybrać nad wyspę kuchenną?

Nad wyspą kuchenną lub stołem najczęściej umieszcza się kilka dekoracyjnych lamp wiszących lub duży żyrandol. Od pewnego czasu bardzo popularnym trendem są lampy o kulistych białych kloszach i złotych elementach – pasują do kuchni klasycznych, eklektycznych i glamour, ale będą też pasować do stylu retro.

Reklama

Oczywiście lampy typu bubble wspaniale prezentują się we wszystkich kolorach.

Kolaż: lampy typu karczoch nad blatem i stołem w kuchni, dwie kuliste lampy wiszące nad blatem kuchennym
instagram.com/louispoulsen

Do wnętrz boho, scandi i rustykalnych idealne będą lampy o kloszach wykonanych z rattanu. Świetnie sprawdzą się stylowe lampy w stylu skandynawskim np. tzw. karczoch. Do wnętrz nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych możesz dobrać lampy w formie żarówek na kablach – dostępne są również żyrandole w formie grupy żarówek zawieszonych na różnej wysokości.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama