trampki z białymi podeszwami na pomarańczowym tle
canva.com

Jak wyczyścić białe podeszwy – 3 domowe sposoby, które musisz znać

Jak wyczyścić białe podeszwy, aby znów lśniły jak nowe? Zapewne niejednokrotnie zadawałaś sobie to pytanie patrząc ze zmartwieniem na brudne podeszwy Twoich ulubionych sneakersów. Oczywiście najprościej kupić nowe buty, ale istnieje kilka skutecznych metod na czyszczenie brudu na gumowych podeszwach, które pozwolą Ci odzyskać ich dawny blask.
Reklama

Białe podeszwy – przygotowanie do czyszczenia

Przed rozpoczęciem czyszczenia właściwego dobrze jest przygotować podeszwy poprzez zmiękczenie zalegającego na nich brudu. Jak to zrobić? Włóż sneakersy do miski i zalej ciepłą wodą (nie wrzątkiem!) w taki sposób, aby poziom wody zakrywał tylko podeszwy butów.

Obuwie z podeszwami wykonanymi ze specjalnych pianek i systemów amortyzujących mogą wypływać na lustro wody, dlatego też trzeba je czymś dociążyć.

but z białą podeszwą na stopie
canva.com

Jak wyczyścić białe podeszwy domowymi sposobami

Po wstępnym namoczeniu czas zająć się czyszczeniem właściwym.

Reklama

Z pomocą jak zwykle przychodzą domowe środki czystości!

  1. Pasta z sody oczyszczonej – bardzo skuteczna metoda czyszczenia białych podeszw. Aby ją zastosować, należy przygotować specjalną mieszankę z wybielającej pasty do zębów i sody oczyszczonej w proporcjach: 1 łyżeczka sody na 2 łyżeczki pasty. Połączone składniki dokładnie ze sobą wymieszaj i nałóż na brudne podeszwy. Odczekaj kilka minut, a następnie wyszoruj buty np. przy użyciu szczoteczki do zębów
  2. Mleczko do czyszczenia łazienek (najlepiej z dodatkiem wybielacza) – ten sposób doskonale sprawdza się w przypadku zżółkniętych podeszw wykonanych z gumy (np. w klasycznych trampkach). Niewielką ilość mleczka nanieś na szczoteczkę i energicznie szoruj do momentu usunięcia zalegających zabrudzeń. Uważaj, aby substancja nie przedostała się na dalszą część buta, gdyż może pozostawić niemożliwe do usunięcia zacieki
  3. Szare mydło i piasek – to bez wątpienia jeden z babcinych sposobów na trudne do usunięcia zabrudzenia. Peeling skuteczny również w przypadku brudu na gumowych podeszwach, z którym radzi sobie bezbłędnie. Odrobinę czystego piasku nanieś na podeszwę i czyść przy użyciu szczoteczki lub gąbki spienionej szarym mydłem. Na koniec przetrzyj podeszwy wilgotną szmatką i odstaw do wyschnięcia

Czyste buty – profilaktyka

Niestety białe podeszwy butów zawsze będą się brudzić, gdyż to one są na pierwszej linii kontaktu z podłożem. Najlepszym sposobem na minimalizowanie szkód jest w tym przypadku regularne czyszczenie podeszwy – najlepiej po każdym użyciu butów.

Warto również skorzystać ze specjalnych środków impregnujących, które zabezpieczą buty przed wnikaniem zanieczyszczeń w strukturę materiału, z którego są zrobione.

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama