kamienny anioł
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak wygląda Święto Zmarłych w różnych państwach? Zupełnie inaczej niż w Polsce

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zarówno we Wszystkich Świętych jak i w Dzień Zaduszny chodzimy wspólnie z rodzinami do kościoła, a następnie na groby naszych bliskich, gdzie zapalamy znicze. Okazuje się jednak, że w innych państwach Święto Zmarłych obchodzone jest w zupełnie inny sposób. Niektóre świąteczne zwyczaje są naprawdę zadziwiające.
Reklama

Święto Zmarłych w Europie

W większości państw europejskich zarówno Wszystkich Świętych jak i Dzień Zaduszny obchodzi się w podobny sposób jak w Polsce. Istnieją jednak małe różnice wynikające z odmiennej kultury i tradycji. W Czechach obchodzenie święta schodzi na dalszy plan i dlatego większość obywateli nie wspomina tego dnia zmarłych. We Francji na grobach nie zapala się zniczy, lecz składa się tylko kwiaty, a w Bułgarii polewa się groby winem, co ma symbolizować krew Jezusa Chrystusa. Na cmentarze przynosi się również czereśnie nazywane Zaduszkami Czereśniowymi.

Na Węgrzech msza święta połączona jest z wypominkami, czyli wypowiadaniem imion i nazwisk osób zmarłych, a w Irlandii i Wielkiej Brytanii, bardziej od Święta Zmarłych liczy się obchodzenie Halloween.

Dwie zapalone świece
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Święto Zmarłych na świecie

Zupełnie inaczej Święto Zmarłych obchodzi się w innych cywilizacjach kulturowych.

Reklama

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Amerykę.

  • W Meksyku obchodzi się Día de los Muertos. W czasie święta rodzina cieszy się, że zmarli są już poza światem doczesnym. Na ulicach wystawia się kolorowe kościotrupy, a piekarnie sprzedają tego dnia "chleb umarłych".
  • W Boliwii obchodzi się Święto Czaszek. Według tradycyjnych wierzeń człowiek ma kilka dusz, dlatego mieszkańcy trzymają czaszki swoich krewnych w domach. Czaszki przekazywane są z pokolenia na pokolenie od wielu stuleci. W czasie Dia de Los Natitas – Święto Czaszek, wystawia je się przed dom, zakłada okulary, kapelusz i kładzie obok liście kokainy.
  • W Peru rodzina się spotyka przy jednym stole i biesiaduje przez wiele godzin. Nad grobami można spotkać tancerzy i muzyków, którzy występują na cześć zmarłych.
  • W Ekwadorze Święto Zmarłych to święto jedzenia. Rodziny wspólnie spożywają chleb guagua, który ma kształt dziecka oraz piją colada morada — napój z fioletowej kukurydzy, jeżyn i innych owoców.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama