Kołdra
Canva.com

Jak wyprać kołdrę z jedwabiu? O tym nie zapomnij, bo ją zniszczysz

Dbaj o swoją jedwabną kołdrę, by ona za każdym razem zaoferowała ci tak samo wysoką jakość odpoczynku lub snu, ale pamiętaj jednocześnie, by nawet pod tym względem nie przesadzać. Jedwab ma to do siebie, że nie lubi być zbyt często prany.
Reklama

Jeżeli nie chcesz mu zaszkodzić, na pewno nie powinieneś wystawiać go na działanie pralki co drugi czy trzeci dzień, a tak naprawdę w ogóle nie powinieneś tego robić, albowiem kołdry jedwabne lepiej czują się wtedy, gdy są czyszczone ręcznie, ponieważ pralka potrafi nieodwracalnie uszkodzić ich cienką i delikatną powierzchnię.

Nie zapomnij o wietrzeniu kołdry

Nie musisz natomiast martwić się o to, że pod wpływem niezbyt częstego prania twoja kołdra stanie się mało higieniczna i przez to też nie do końca bezpieczna dla twojej skóry i twojego zdrowia. Jedwab wcale nie potrzebuje być często prany. Wręcz nie należy namaczać go wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby, bo kontakt z wodą potrafi wpłynąć na niego negatywnie i tylko mu zaszkodzić.

Reklama

Kołdry jedwabne pierze się rzadziej niżeli kołdry bawełniane albo wypełnione pierzem bądź naturalnym puchem. Tak naprawdę im rzadziej, tym dla nich lepiej, dlatego dopóki nie ulegną one jakiemuś szczególnemu zabrudzeniu, w ogóle nie musisz ich czyścić, wystarczy, że będziesz pamiętać o tym, by od czasu do czasu dokładniej je przewietrzyć, wywieszając je na dworze albo nawet w pokoju przy otwartym oknie. Czasami mniej znaczy więcej, a ta zasada potrafi tyczyć się nawet pielęgnacji bardziej wymagających materiałów.

Jak często wietrzyć?

Wietrzenie zaleca się natomiast przeprowadzać mniej więcej raz na dwa lub trzy miesiące. By zadziałało skutecznie, musi potrwać przynajmniej te trzy godziny, dlatego zarezerwuj trochę czasu w ciągu dnia i wyciągnij kołdrę na zewnątrz na dłuższą chwilę, aby podwyższyć jej poziom higieniczności.

Reklama

Zwróć też uwagę na to, w czym ją przechowujesz na co dzień. Poszewka ma znaczenie, bo dzięki niej twoja kołdra jedwabna jest chroniona przed przedwczesnym zniszczeniem, a zwłaszcza przed przerwaniem - ta poszewka również powinna być jedwabna, bo to właśnie jedwab może jej zapewnić najwyższą jakość.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama