Cmentarz
Canva.com

Jak zabezpieczyć nagrobek przed zimą?

Zima lada moment przyjdzie, więc tuż po 1 listopada warto zabrać się za pielęgnację i zabezpieczenie nagrobków przed mroźnymi temperaturami i zalegającymi hałdami śniegu. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla was kilka cennych wskazówek.
Reklama

Zabezpieczenie nagrobków

Zima to zawsze trudny czas dla nagrobków. Mroźne temperatury, zalegający śnieg i dynamicznie zmieniająca się pogoda mogą zaszkodzić także trwałemu granitowi. Szczególnie na mrozy podatne są stare nagrobki z kamienia. Aby pomnik naszych bliskich wyglądał pięknie zadbajmy o niego odpowiednio wcześniej.

Pielęgnacja granitowego nagrobka jest dość łatwa, ale wymaga nieco uwagi. To ważne, aby po Wszystkich Świętych oczyścić nagrobek z przekwitniętych kwiatów oraz wypalonych zniczów. Nagrobek wystarczy umyć wodą. Nie będą potrzebne żadne chemiczne detergenty.

Zadbaj o akcesoria nagrobkowe

Nie zapominajmy także o akcesoriach nagrobkowych. Wszystkie donice, wazony, misy, czy elementy stalowe lub miedziane warto zabezpieczyć przed zimą.

Reklama

Dobrym pomysłem będzie oczyszczenie ich z nadmiaru wody oraz zabrudzeń i owinięcie folią lub reklamówką. Dzięki temu śnieg ani deszcz nie dostaną się do środka. Pod wpływem niskich temperatur akcesoria mogą pęknąć.

Cmentarz
Canva.com

Bardzo ważne jest także zabezpieczenie roślin na nagrobku. Zostawmy na płycie nagrobkowej tylko takie rośliny, które są w stanie przetrwać zimę i mrozy. Przydatna będzie specjalna agrowłóknina, która zabezpieczy liście i pędy. Dzięki temu rośliny będą się pięknie prezentowały na wiosnę. Najlepiej sadzić tuż przy nagrobku rośliny zimozielone, które doskonale radzą sobie z chłodem.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama