Salon z turkusową sofą i złotym stolikiem kawowym
Canva

Jak zaprojektować pokój? Poznaj główne zasady projektowania wnętrz

Urządzanie domu nie jest łatwą sprawą. Profesjonalni projektanci poświęcają wiele czasu na stworzenie koncepcji wnętrza, opracowanie palety kolorystycznej i dobranie odpowiednich mebli. Jeśli niekoniecznie chcesz przechodzić kurs na designera, wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych regułach.
Reklama

Projektowanie wnętrz - główne reguły

Tworzenie aranżacji wnętrza może przerażać, zwłaszcza początkujących. Aby uniknąć chaosu, warto więc pamiętać o kilku podstawowych regułach.

  • Wybierz styl wnętrza – zrób listę stylów, które najbardziej Ci się podobają i wybierz jedne (w przypadku aranżacji eklektycznej 2-3) i konsekwentnie się go trzymaj.
  • Stwórz paletę kolorystyczną – sprawdź znaczenie symboliczne kolorów i ich wpływ na psychikę człowieka.
  • Wybierz kolory ścian i podłóg – powinny współgrać z całością palety kolorystycznej wnętrza.
  • Dobierz oświetlenie – postaw na duże okna, ale nie zapomnij o starannie rozlokowanych lampach.
  • Rozplanuj meble – ich ustawienie powinno być przede wszystkim funkcjonalne.
  • Ustal centralny punkt aranżacji – pomoże Ci zorganizować przestrzeń.

Jak zaprojektować salon?

Reklama

Na pokój dzienny warto przeznaczyć największe pomieszczenie w domu. Zacznij od wyboru stylu wnętrzarskiego, następnie ustal kolorystykę wnętrza, a później przejdź do rozstawiania mebli. Jako centralny punkt wnętrza wybierz kanapę – jeśli ustawisz ją pd ścianą ozdobioną tapetą lub kompozycją obrazów i dekoracji, stworzysz bardzo solidny i wyrazisty zestaw.

Sypialnia scandi boho z drewnianym łóżkiem i rudym fotelem
Canva

Jak zaprojektować mały pokój?

Projektowanie małego pokoju jest o wiele trudniejsze niż aranżowanie dużego wnętrza. Często bywa bowiem tak, że na małej przestrzeni trzeba zmieścić wiele sprzętów – jednocześnie nikt nie chce efektu zagraconego wnętrza.

Reklama

Jak rozwiązać ten dylemat? Urządzają małe pomieszczenie postaw na jasne kolory i wielofunkcyjne, lekkie meble. Pamiętaj też o odpowiedniej liczbie lamp, gdyż doświetlone wnętrze, to większe wnętrze.

Jak zaprojektować pokój dziecka?

Urządzanie pokoju dla dziecka lub nastolatka musi poprzedzić rozmowa z samym zainteresowanym. Ważne, by dowiedzieć się, w jakim pomieszczeniu chciałaby mieszkać Twoja pociecha, choć oczywiście w przypadku młodszych dzieci wiele pomysłów trzeba będzie skonfrontować z rzeczywistością. Dziecięcy pokój musi być przede wszystkim funkcjonalny.

Pokój musi posiadać odpowiednio dużo szaf na ubrania i zabawki, schowków na pomoce naukowe i półek na książki. Nie zapomnij na dobrej jakości biurku i fotelu, które należy dobrać do wzrostu dziecka. Bardzo ważne jest również prawidłowe oświetlenie blatu do odrabiania lekcji.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama