domowy płyn do mycia okien w żółtej butelce z atomizerem trzymany w rękach
canva.com

Jak zrobić domowy płyn do mycia okien? Te składniki nie zostawiają smug

Jak zrobić domowy płyn do mycia okien, który nie pozostawi żadnych smug i sprawdzi się tak samo skutecznie, jak sklepowy produkt? Nic prostszego! Przedstawiamy recepturę na płyn do okien DIY, którą znały już prawdopodobnie nasze babcie. Tak przygotowany roztwór pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i wpłynie w jakimś stopniu na kondycję środowiska.
Reklama

Środki czystości DIY

Domowe środki czystości to świetna i przede wszystkim ekologiczna alternatywa dla produktów zalegających w niesamowitych ilościach na sklepowych półkach. Większość z nich sprawdza się bezbłędnie i radzi sobie z naprawdę trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Niestety niejednokrotnie skuteczność sklepowych środków czystości wynika bezpośrednio z zastosowania na etapie ich produkcji szkodliwych dla przyrody substancji chemicznych. Jak zatem widzisz potoczna nazwa "chemia gospodarcza" nie jest w żaden sposób przypadkowa.

Przygotowując płyn do mycia okien na bazie naturalnych lub łagodnych dla środowiska składników, które masz raczej zawsze pod ręką, robisz przysługę nie tylko domowemu budżetowi, ale i również planecie. Im mniej plastiku trafia do Twojego mieszkania w torbach z zakupami, tym lepiej.

kobieta w różowej rękawiczce myjąca okna płynem DIY przy użyciu żółtej gąbki
canva.com

Jak zrobić domowy płyn do okien

Reklama

Kluczowym składnikiem środków czystości DIY jest oczywiście ocet spirytusowy, czyli ten dostępny w każdym sklepie spożywczym. Ocet bardzo skutecznie rozpuszcza przylegający do powierzchni tłuszcz wymieszany z brudem. Z jego pomocą nawet największe zanieczyszczenia zostaną dogłębnie usunięte.

Uwaga! Ocet, mimo iż skutecznie radzi sobie z zatłuszczonymi powierzchniami, to może uszkadzać okienne uszczelki zrobione z gumy. Do ich przemycia wystarczy ciepła woda z odrobiną płynu do naczyń.

Zapach octu zostanie zneutralizowany poprzez rozcieńczenie w wodzie oraz pachnący płyn do naczyń.

Lista składników do przygotowania płynu
  • 100 ml białego octu
  • 1 łyżeczka płynu do mycia naczyń
  • 2 szklanki ciepłej wody
Sposób przygotowania
Reklama

Poza składnikami, które najzwyczajniej w świecie trzeba ze sobą wymieszać, potrzebujesz jeszcze buteleczki z atomizerem, która ułatwi równomierne rozpylanie cieczy na zabrudzonej powierzchni. Przelej do niej gotowy płyn i zacznij sprzątać!

Domowy płyn do mycia okien – jak stosować

Płyn do okien DIY stosuj tak samo jak produkt kupiony w sklepie. Spryskaj szybę lub ramę, odczekaj chwilę i dokładnie przetrzyj przy użyciu ściereczki. Do szyb najlepiej stosować specjalną szmatkę z mikrofibry, która wchłonie nadmiar płynu lub ręcznik papierowy.

Z kolei do czyszczenia ram okiennych idealnie sprawdza się zwykła bawełniana ścierka lub gąbka do mycia naczyń (w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń).

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama