Bukiet czerwonych róż - idealny na urodziny
Canva.com

Jakie kwiaty wręczamy z okazji urodzin? Czy kwiaty doniczkowe to dobry pomysł?

Urodziny to wyjątkowy dzień w roku, kiedy solenizantom składamy życzenia i wręczamy większe bądź mniejsze upominki, w tym kwiaty. Czy jednak każde kwiaty będą odpowiednie na taką okazję? Jeżeli nie wiesz, jakie kwiaty wręczyć z okazji urodzin, przeczytaj nasz artykuł!
Reklama

Jakie kwiaty wręczamy na urodziny?

Kwiaty to symboliczny upominek, który bardzo często wręczamy z okazji urodzin — zarówno osobom z najbliższej rodziny jak i koleżankom z pracy lub dalszym znajomym. Bukiet kwiatów to niezobowiązujący prezent, który jednak świadczy o naszej pamięci o solenizancie. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie kwiaty wybrać z okazji urodzin, aby sprawić radość jubilatowi i nie popełnić gafy. Oto kilka porad.

Róże, lilie, gerbery, frezje — tradycyjne bukiety urodzinowe

Reklama

Wybór kwiatów do urodzinowego bukietu najlepiej pozostawić floryście w kwiaciarni, jednak jeżeli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy odpowiednie kwiaty, zawsze warto postawić na tradycyjne gatunki. 

Róże to kwiaty, które sprawdzą się w prawie każdych okolicznościach. Z okazji urodzin możemy wręczyć bukiet tylko z tych kwiatów w kolorze czerwonym, różowym, kremowym lub herbacianym albo postawić na kompozycję koktajlową — z dodatkiem lilii, gerber, goździków lub frezji. 

Wybierając bukiet z jednego gatunku kwiatów, najczęściej wybieramy nieparzystą liczbę roślin lub tyle, ile lat kończy solenizant. W przypadku osób nieco starszych takie bukiety są naprawdę okazałe — mieszczą się w specjalnych koszach lub nowoczesnych flower boxach.

Flower box z czerwonymi różami oraz bukiet koktajlowy z dodatkiem lilii
Canva.com

Kwiaty sezonowe na urodziny

Dobrym pomysłem na skomponowanie bukietu urodzinowego będzie wykorzystanie kwiatów sezonowych. Wiosną doskonale sprawdzą się tulipany, narcyzy, hiacynty oraz konwalie. Wczesnym latem możemy obdarować solenizanta rustykalnym bukietem z piwonii, kosaćców, lilii lub słoneczników. 

Do bukietu możemy także dołączyć bilecik z osobistymi życzeniami urodzinowymi.

Reklama

Będzie to z pewnością bardzo miły gest.

Kwiaty doniczkowe na urodziny

Wręczanie kwiatów w doniczce z okazji urodzin nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Przyjęło się, że w tym dniu wręczamy solenizantom kwiaty cięte. Jednak są osoby, które nie uznają bukietów z tego rodzaju kwiatów i wówczas rośliny doniczkowe będą doskonałym rozwiązaniem. Z okazji urodzin możemy wręczyć przede wszystkim okazy, które uzupełnią kolekcję roślin jubilata. Możemy także podarować kwitnące rośliny w doniczkach np. storczyki, azalie, gloksynie, miniaturowe róże, fiołki alpejskie lub kompozycje roślin cebulowych. Wystrzegajmy się jednak kaktusów (nawet kwitnących) i chryzantem.  

Jakich kwiatów nie wręczamy z okazji urodzin?

Reklama

Jeżeli wybieramy się na oficjalne przyjęcie, nie wręczamy roślin doniczkowych (nawet tych kolekcjonerskich). W bukietach unikamy wszelkich gatunków, które kojarzą się ze smutnymi obrzędami, czyli kalii i chryzantem. Źle widziane są także bukiety lub kompozycje florystyczne w kolorze fioletowym (symbolizuje smutek) oraz żółtym (jest to kolor zazdrości). Obdarowanie solenizanta takim bukietem może być odczytane jako niepochlebne życzenia. 

Co zamiast kwiatów?

W ostatnich latach od solenizantów, a także np. państwa młodych coraz częściej pojawiają się prośby o nieprzynoszenie kwiatów. Bukiet kwiatów możemy zastąpić wpłatą na cel charytatywny, maskotką dla potrzebujących dzieci, słodyczami lub butelką eleganckiego trunku.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama