Piwonia
Canva.com

Piwonia - uprawa, pielęgnacja, odmiany. Jak zadbać o delikatną peonię?

Piwonie pochodzą z południowej i wschodniej części Europy, a także Azji. Zazwyczaj kwitną w umiarkowanym klimacie. Mają duże, okrągłe kwiaty - nawet do 20 cm średnicy i układają się w mandalę. Najpopularniejsze kolory to różowy, czerwony, fioletowy oraz biały. Piwonie określane są także jako byliny.
Reklama

Przygotowaliśmy dla was krótki, praktyczny poradnik jak zadbać o piwonię, aby zawsze wyglądały wyjątkowo i zachwycały swoimi okazałymi kwiatami.

Wyjątkowe odmiany o pięknych kwiatach

Piwonia
Canva.com

Wśród najpopularniejszych odmian peonii możemy wyróżnić piwonię lekarską, która pochodzi z południowej Europy. Ta roślina kwitnie już na początku maja. Wyjątkowo wygląda również piwonia krzewiasta, która może stanowić naturalny, kwiecisty żywopłot w naszym ogrodzie. Kwiaty mogą mieć nawet 20 cm i bardzo dobrze radzą sobie w różnych warunkach atmosferycznych.

Reklama

Piwonia delikatna, zwana także koperkową lub wąskolistną to odmiana karłowata. Ma bardzo oryginalne liście, które na pierwszy rzut oka wyglądają na postrzępione. Ta piękność wywodzi się z Kaukazu i rośnie także na wybrzeżach Morza Czarnego. W naturze występuje także "róża bez kolców", czyli piwonia chińska. Kwiaty są białe, lekko różowe oraz fioletowe.

Jak zadbać o piwonię?

Piwonia
Canva.com

Peonie nie wymagają bardzo wiele od swojego właściciela. Ważne jest, abyśmy obsadzali nimi ogródek przy płocie lub w pobliżu altany. Dzięki temu będą miały wystarczającą ilość cienia oraz możliwość oparcia na czymś stabilny, gdy się rozrosną. Piwonie potrzebują umiarkowanie słonecznego miejsca do prawidłowego rozwoju. Ważne, aby nie była nadmiernie wystawiona na wiatr, którego podmuchy mogą ją łatwo złamać lub całkowicie oberwać z liści. Jeśli sadzimy na raz kilka krzewów, to wówczas musimy pamiętać o odstępie, minimum 50 cm pomiędzy sadzonkami.

Reklama

Ziemia pod sadzonkami piwonii powinna być o odczynie obojętnym. Sadzenie roślin powinno się odbyć późnym latem lub na jesień. Idealne miesiące to przełom sierpnia i września. Warto wiedzieć, że peonie nie potrzebują nawożenia. Jeśli jednak chcemy cieszyć się dłużej efektownymi kwiatami, to warto podsypać je regularnie mieszanką azotu, fosforu oraz potasu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama