Magnolia w ogrodzie: kiedy posadzić drzewko i jak dbać o magnolię
Do przeczytania w ok. 3 min.
Skąd pochodzą magnolie?
Magnolie w stanie naturalnym rosną w Ameryce Północnej oraz w Azji Wschodniej — w Chinach, Japonii i Korei. To właśnie w Azji występuje większość dzikich gatunków magnolii. W zależności od gatunku i odmiany magnolie mogą mieć pokrój wyniosłych drzew, których wysokość sięga ponad 6 metrów lub niewielkich, ok. 2-metrowych krzewów, które nadają się do uprawy w donicach. Najczęściej jednak rośliny osiągają wysokość ok. 4 do 6 metrów. Można je łatwo formować, dlatego magnolie to idealne drzewa do ogrodu japońskiego.
Magnolia — wymagania i pielęgnacja
Magnolia nie jest drzewem bardzo wymagającym, jednak aby pięknie kwitła i dobrze czuła się w naszym ogrodzie, musimy zapewnić jej odpowiednie podłoże i stanowisko.
Roślina preferuje gleby lekko kwaśne lub obojętne. Podłoże musi być żyzne i wilgotne, dobrze zdrenowane.
Dla rośliny wybieramy stanowisko osłonięte od wiatru, w słońcu lub półcieniu. Magnolie pięknie prezentują się posadzone samodzielnie, jako główny element dekoracyjny trawnika. Wiosną ich ozdobą są okazałe kwiaty, natomiast później drzewo okrywa się efektownymi liśćmi. Roślina nie lubi przesadzania, zatem należy dobrze przemyśleć wybór miejsca sadzenia.
Większość magnolii dostępnych w Polsce jest raczej odporna na mróz. Bardziej wrażliwe na niskie temperatury mogą być odmiany wyhodowane z myślą o wyjątkowo dużych i intensywnie wybarwionych kwiatach.
Młode rośliny wymagają dodatkowej ochrony w zimowych miesiącach, dlatego takie okazy okrywamy słomą, agrowłókniną lub jutą. Na przemarzanie pąków narażone są także odmiany, które kwitną jako pierwsze. W takiej sytuacji kwiaty nie rozwiną się i drzewo straci większość swego uroku.
Najpopularniejsze odmiany magnolii do posadzenia w ogrodzie
Te magnolie dorastają do wysokości od 3 do 6 metrów i świetnie nadają się do uprawy w ogrodzie:
Magnolia pośrednia (Magnolia ×soulangeana)
Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)
Magnolia Siebolda (Magnolia sieboldii)
Kiedy sadzimy magnolie?
Do sadzenia najlepsze będą gotowe sadzonki magnolii, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub w internecie. Najlepiej wybierać rośliny w pojemnikach lub z bryłą ziemi i minimum 3 pędami, których długość przekracza 30 cm.
Magnolie sadzimy w kwietniu. Przygotowujemy dołek w ziemi, tak głęboki, aby swobodnie zmieściła się w nim sadzonka. Do dołka wlewamy wodę, a następnie umieszczamy w nim roślinę, którą zasypujemy ziemią i ubijamy. Roślinę możemy podsypać niewielką ilością kwaśnej ziemi ogrodniczej (np. podłoża do wrzosów), aby zapewnić odpowiednie pH. Glebę wokół rośliny ściółkujemy korą lub liśćmi.
Kiedy kwitną magnolie?
Magnolie kwitną wiosną.
W tym czasie obsypują się chmurą kwiatów, w kolorach od śnieżniej bieli, przez odcienie różu po prawie purpurę. Istnieją też odmiany o kwiatach kremowych, cytrynowo żółtych, a nawet niebieskich.
W zależności od warunków pogodowych wczesne odmiany magnolii okrywają się kwiatami już w połowie kwietnia. Jako pierwsze zakwitają gatunki o białych kwiatach, które są najbardziej odporne na niskie temperatury. Im ciemniejsze płatki kwiatów, tym drzewko kwitnie później.
Czy magnolie trzeba przycinać?
Magnolie nie lubią przycinania. Niewskazane jest cięcie pędów wczesną wiosną lub późną jesienią. Konieczne prace pielęgnacyjne wykonujemy późną wiosną lub latem.