Jesienny kaszel? Przygotuj napar z siemienia lnianego!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Siemię lniane ma wiele właściwości
Siemię lniane, znane również jako len, to nasiona bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik i przeciwutleniacze. Wykazano, że oferuje korzyści zdrowotne we wszystkich dziedzinach, od zdrowia serca po zapobieganie nowotworom. Kwasy tłuszczowe zawarte w siemieniu lnianym pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także zmniejszyć stan zapalny w całym organizmie.
Zawartość błonnika pomaga zachować regularność i może zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy. Przeciwutleniacze zawarte w siemieniu lnianym pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem i mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych.
Siemię lniane jest uniwersalnym produktem spożywczym, który można wykorzystać na wiele sposobów. Można je dodawać do smoothie, jogurtu, owsianki lub wypieków. Może być też używane jako zagęszczacz do zup lub sosów.
Jak zrobić napar z siemienia lnianego?
Len był tradycyjnie stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, w tym kaszlu i przeziębienia. Napar z siemienia lnianego na kaszel to tradycyjny środek, który przygotowuje się przez gotowanie nasion lnu w wodzie. Nasiona lnu są bogate w śluz, czyli lepką substancję, która powleka i łagodzi gardło.
Napar z siemienia lnianego jest stosowany w leczeniu suchego, drażniącego kaszlu.
Stosuje się go również do łagodzenia objawów zapalenia oskrzeli i innych infekcji dróg oddechowych. Napar na kaszel przyjmuje się doustnie, zwykle trzy razy dziennie.
Składniki:
- 1 filiżanka nasion lnu
- 4 szklanki wody
W małym garnku doprowadź wodę do wrzenia. Dodaj nasiona lnu i dobrze wymieszaj. Zdejmij z ognia i pozostaw do zaparzenia na 10-15 minut. Przecedź napar przez sitko o drobnych oczkach. Można dodać pół łyżeczki miodu do smaku.