Wigilijny wieczór, opłatek i rodzina czytająca o pierwszej gwiazdce.
Canva

"O której chcesz zacząć Wigilię? Żartujesz?" Okazuje się, że są ścisłe zasady rozpoczynania Wigilii, ale mało osób ich przestrzega...

Czy znasz wszystkie tradycje związane z Wigilią? Wiesz, kiedy powinna się rozpocząć? A może Twoja rodzina ma własne tradycje i się ich trzyma? Sprawdź, ile "błędów" popełniacie przy tej uroczystej kolacji.
Reklama

Kiedy powinno rozpocząć się Wigilię?

Tak naprawdę Wigilię powinno rozpocząć się dokładnie wtedy, kiedy na nocnym niebie zauważy się pierwszą gwiazdkę. Nie wcześniej, nie później!

I to dzieci powinny jej pilnie wypatrywać.

Kiedy widać pierwszą gwiazdę na niebie?

Tak naprawdę pierwsza gwiazda to... nie gwiazda! Tylko planeta Wenus! Nie ma to jednak większego znaczenia. Kiedy na niebie pojawi się świetlisty punkt, można rozpoczynać Wigilię!

Zazwyczaj Wenus jest widoczna koło godziny 15:30-17:00.

Dzieci w Wigilijny wieczór siedzą koło choinki i wypatrują pierwszej gwiazdy.
Canva

Jak powinien wyglądać początek Wigilii?

Na początku Wigilii po tym, jak wypatrzona zostanie pierwsza gwiazdka, należy odczytać fragment z Biblii i składać sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem.

O czym nie można zapomnieć podczas Wigilii?

Ważne jest, żeby pod obrusem znajdowało się sianko, a na stole było dwanaście potraw. Do tego Potrzebna jest ubrana choinka i... dobry humor, radość ze wspólnie spędzonego czasu!

Pamiętaj, możesz robić, jak chcesz!

Warto pielęgnować tradycję, ale... Czasem naprawdę lepiej zrobić tak, żeby wszystkim pasowało. To ma być piękny, wspólnie spędzony czas, podczas którego wszyscy będą się dobrze bawić.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama