Zdziwiony Święty Mikołaj w czerwonym kółku a obok prezenty.
Canva

"Mamo, a kiedy przychodzi Mikołaj?" Znieruchomiałam, bo właśnie coś sobie uświadomiłam...

Mikołajki? Wigilia? Boże Narodzenie? To w końcu, kiedy przychodzi Mikołaj? I czy to zawsze jest Święty Mikołaj, czy może jego pomocnicy albo Dzieciątko? Koniecznie sprawdź, jak to dokładnie wygląda. A może Twoja rodzina ma własną tradycję?
Reklama

Kiedy przychodzi Mikołaj — Nie ma jednoznacznej odpowiedzi

Okazuje się, że co dom, to inny obyczaj, czy tradycja. Cześć osób uważa, że skoro Mikołaj przynosi coś na mikołajki, to już nie on przychodzi w Święta. Inni utrzymują, że na mikołajki pojawiają się tylko elfy — pomocnicy Świętego Mikołaja.

Kiedy są mikołajki

Mikołajki wypadają 6 grudnia. Są to imieniny Mikołaja. Dla wielu osób ta data jest oficjalnym momentem rozpoczęcia odliczania do Świąt.

Kiedy przychodzi Mikołaj w mikołajki i gdzie zostawia prezenty

Mikołaj przychodzi w nocy z 5 na 6 grudnia, kiedy wszystkie dzieci już śpią. Można zostawić dla niego specjalne ciasteczka i mleko.

A gdzie będą prezenty? Dzieci prawdopodobnie znajdą je pod poduszką lub w butach. Może też się zdarzyć, że upominki wylądują w specjalnych skarpetach, które zostały naszykowane.

Reklama
Święty Mikołaj w jasno oświetlonym pomieszczeniu.
Canva

Kto jeszcze zostawia prezenty?

Okazuje się, że poza Świętym Mikołajem prezenty może przynosić: Dziadek Mróz, Aniołek, Gwiazdor albo Dzieciątko.

Kiedy w Wigilię przychodzi Mikołaj?

Tu też wiele zależy od domu. Niektóre rodziny mają zwyczaj znajdowania prezentów pod choinką już w Wigilię rano, ale oczywiście nie można ich otworzyć aż do wieczora. U innych, pakunki z upominkami pojawiają się magicznie pod choinką tuż przed kolacją lub nawet w jej trakcie (oczywiście, kiedy żadne dziecko nie patrzy).

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama