Stetoskop w dłoni lekarza ubranej w silikonową niebieską rękawiczkę medyczną
Materiał partnera

Konsultacja lekarska online – kiedy warto z niej skorzystać?

Pandemia koronawirusa wiele zmieniła w systemie opieki zdrowotnej w Polsce. Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie konsultacji lekarskich online. Choć obecnie wirus SARS-CoV-2 nie jest głównym tematem w Ministerstwie Zdrowia, to wprowadzone wizyty online i porady telefoniczne w gabinetach lekarskich zostały.
Reklama

XXI wiek to bez wątpienia czas masowej komputeryzacji i informatyzacji wszelkich dziedzin życia publicznego. Nie inaczej jest w przypadku zagadnień związanych z leczeniem i ochroną zdrowia. Z powodu pandemii koronawirusa w wielu krajach świata, w tym w Polsce, upowszechniły się telefoniczne porady lekarskie i konsultacje lekarskie online. Polacy, jak w wielu sprawach, również i w tym temacie byli i są podzieleni. Niezależnie jednak od naszej indywidualnej opinii dotyczącej konsultacji lekarskich online jedno jest pewne – ruch ten wreszcie wprowadza aparat ochrony zdrowia w czasy współczesne i dostosowuje go do aktualnych potrzeb i wymagań pacjenta.

Recepta online – tanio zmieniła nasze przyzwyczajenia

Zanim szerzej omówimy temat „konsultacja lekarska online” skupmy się na receptach wydawanych online. Teoretycznie nasz lekarz rodzinny powinien nam niemal od ręki wystawić receptę na przyjmowane przez nas leki.

Reklama

Niestety, nie każdy ma taką możliwość. Zdarza się, że nie mieszkamy w Polsce, zaś w kraju leczymy się wyłącznie prywatnie przy okazji zjazdu na urlop. To powoduje komplikacje, bowiem albo musimy natychmiast wykupić receptę na bardzo długi okres, albo przy każdym urlopie iść do lekarza po kolejną. Na szczęście istnieją praktyki lekarskie, które od ręki wystawiają niezbędne dokumenty. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „recepta online tanio” znajdziemy listę podmiotów, które pomogą nam zdobyć receptę na potrzebne leki.

Recepta online to również rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu, by wybrać się do lekarza rodzinnego po ten papier. Jeżeli mamy sztywne godziny pracy, które pokrywają się z godzinami pracy przychodni, to niemożliwe jest, by odebrać receptę. Zwłaszcza, że nie każdy z nas ma zaufaną, bliską osobę, która mogłaby za nas przyjść do poradni lekarskiej.

Konsultacja lekarska online – kiedy warto?

Reklama

Teleporady i konsultacje lekarskie online stały się szczególnie popularne wśród najmłodszych dorosłych. Taki rodzaj wizyty pozwala zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na dojazd do lekarza i czekanie w kolejce. Konsultacja lekarska online nie zastąpi oczywiście badania twarzą w twarz przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jednak nie zawsze jest on niezbędny do postawienia diagnozy.

Jak sama nazwa wskazuje, konsultacja lekarska online jest tak naprawdę badaniem wstępnym i wyznacza kierunek ewentualnego leczenia. Może jednak być ona również jego kontynuacją, by na bieżąco kontrolować stan zdrowia pacjenta i wychwytywać wszelkie niepokojące zmiany. Oprócz powyższych konsultacja online jest dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy wystawienia recepty na przyjmowane leki, e-skierowania na spcejalistyczne badania czy wystawienia e-zwolnienia z pracy.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama