Jasna sypialnia z łóżkiem dla pary z wygodnym materacem
Materiał partnera. Źródło: unsplash.com

Łóżko dla pary - jak wybrać odpowiedni materac?

Urządzanie małżeńskiej sypialni tylko z pozoru jest łatwym zadaniem. Szczegółów, o które trzeba zadbać, jest naprawdę dużo! Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego materaca. Być może zastanawiasz się, czym kierować się podczas dokonywania zakupu: zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Reklama

Dobór materaca dla pary - dlaczego to może być trudne?

Dostępne na rynku materace znacznie się od siebie różnią - wymiarami, materiałem, z którego zostały wykonane, technologią produkcji, twardością i wieloma innymi parametrami. Dobór najbardziej odpowiedniego materaca jest dla każdej osoby kwestią indywidualną - jednak jeżeli materac przeznaczony ma być dla więcej niż jednej osoby, sprawa znacznie się komplikuje.

Im większa jest masa ciała danej osoby, tym twardszy powinien być materac, na którym sypia. Jeśli małżonkowie posiadają ciała o podobnej budowie i wadze - świetnie! Jeżeli jednak różnice są dość znaczne, wybór materaca może być dość trudny. Podobny problem pojawia się wtedy, gdy obie osoby mają zupełnie inne preferencje dotyczące komfortu spania, lub też jedna z nich cierpi z powodu dolegliwości zdrowotnych, które wymagają spania na konkretnym podłożu.

Reklama

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup dwóch osobnych materacy do jednej ramy łóżka.

Jaki rodzaj materaca do łóżka dla pary?

Materac, na którym będą spały dwie osoby, powinien cechować się tym, że nie przenosi ruchów jednej osoby i nie wywołuje drgań. W przeciwnym razie partnerzy będą nawzajem przeszkadzać sobie w wypoczynku - a w rezultacie oboje będą czuć się z rana kiepsko. Ważne jest też to, by materac nie wydawał zbędnych dźwięków - modele sprężynowe starego typu zupełnie się więc nie sprawdzą.

Wielu specjalistów poleca parom materace piankowe, szczególnie te wykonane z pianki termoelastycznej.

Reklama

Reagują one na temperaturę ciała: pod wpływem ciepła stają się bardziej miękkie, doskonale dopasowując się do sylwetek leżących na nich osób. Miękko otulają ciało i zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu, jednocześnie właściwie podpierając kręgosłup. Warto wiedzieć o tym, że takie materace są szczególnie polecane osobom z problemami ortopedycznymi oraz kobietom będącym w ciąży.

Istotną kwestią jest twardość materaca dla pary. Jeżeli różnica wagi pomiędzy partnerami nie jest duża, należy dobierać twardość kierując się potrzebami osoby cięższej (lepiej, jeśli będzie odrobinę zbyt twardy, niż odrobinę zbyt miękki). Warto mieć na uwadze rozwiązanie, jakim jest materac dwustronny: składający się z dwóch połówek o odmiennych stopniach twardości.

Reklama

Materac dla pary: wielkość

Jak duży powinien być materac dla pary? Im większy, tym lepiej - duża powierzchnia zapewnia znacznie lepsze warunki do komfortowego spania. Zazwyczaj jednak musimy w tej kwestii pójść na pewien kompromis, gdyż miejsce w sypialni jest ograniczone. Jaka wielkość materaca wybierana jest najczęściej?

Uważa się, że minimalne wymiary materaca dla dwóch osób powinny wynosić 140x200 centymetrów. Na ten wybór decydują się zwykle osoby, które dysponują naprawdę małą sypialnią: taki materac sprawdzi się jedynie w przypadku szczupłych osób o drobniejszej budowie ciała. Materac 160x200, czyli nieco większy, gwarantuje już o wiele wyższy poziom komfortu. Materace tego typu możesz kupić tutaj: https://senpo.pl/materace/materace-160x200/.

Reklama

Uznawane są za rozwiązanie najbardziej optymalne, które będzie odpowiednie dla znacznej większości osób. Jeśli jednak Twoja sypialnia ma naprawdę dużą powierzchnię i możesz pozwolić sobie na wstawienie do niej ogromnego łóżka - zdecydowanie warto!

Wybór materaca to zadanie, które nie zawsze jest proste. A jeżeli wybieramy materac dla pary - staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Przed dokonaniem zakupu dokładnie przeanalizuj dostępne na rynku możliwości i zastanów się, która z nich sprawdzi się najlepiej. Warto poświęcić na to trochę więcej czasu, a wybrane modele materacy przetestować osobiście: by mieć pewność, że będziemy komfortowo wysypiać się każdej nocy.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama