Bergamotka
Canva.com

Masz problem z zasypianiem? Spróbuj olejku z cytrusowej bergamotki!

Bergamotka to owoc cytrusowy pochodzący z południowych Włoch i Sycylii. Owoce drzewa bergamotki są małe, okrągłe i zazwyczaj żółte lub pomarańczowe. Owoce są często używane w perfumach i są kluczowym składnikiem herbaty Earl Grey. Bergamotka jest również stosowana w medycynie w leczeniu bólu brzucha, niestrawności i nudności.
Reklama

Na co dobra jest bergamotka?

Bergamotka
Canva.com

Bergamotka to owoc cytrusowy, który ma wiele zastosowań. Może być używany do robienia różnych rzeczy, w tym lodów, sorbetu i napojów. Jest również stosowany w celu wspomagania trawienia i jako naturalny środek na astmę. Bergamotkę można znaleźć zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej.

Reklama

Olejek eteryczny z owoców bergamotki jest ekstrahowany ze skórki. Olejek ma świeży, słodki i lekko gorzki smak o charakterystycznym zapachu, który można znaleźć w różnych produktach, takich jak perfumy, płyny, mydła i detergenty. Bergamotka jest również stosowana jako środek aromatyzujący w różnych produktach spożywczych

Bergamotka na zdrowie

Ten cytrusowy owoc jest stosowana w leczeniu depresji, lęku i bezsenności. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Bergamotka może również pomóc złagodzić objawy astmy, zapalenia oskrzeli i innych problemów z oddychaniem. Badanie przeprowadzone w European Journal of Clinical Nutrition wykazało, że mężczyźni, którzy codziennie spożywali 100 miligramów oleju bergamotowego przez 12 tygodni, mieli znaczny spadek całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Reklama

To świetna wiadomość dla tych, którzy chcą obniżyć poziom cholesterolu bez przyjmowania leków statynowych.

W jakich perfumach jest bergamotka?

Olejek jest najczęściej stosowany w perfumach z nutami kwiatowymi, owocowymi i drzewnymi. Jest również stosowany w perfumach z pikantnymi nutami. Owoc czasami nazywany jest pomarańczową bergamotką, cytryną bergamotką lub limonką bergamotową. Bergamotka ma słodko-kwaśny smak, który można znaleźć w wielu perfumach, w tym Hugo Boss, Hugo Boss In Motion i Calvin Klein.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama