ból brzucha
Zdjęcie ilustracyjne Pexels

Masz stresujący tryb życia i ciągle boli Cię brzuch? To może być zespół jelita drażliwego

Jeżeli leczenie jakiegokolwiek schorzenia ma być możliwe, w pierwszej kolejności to schorzenie trzeba dobrze u siebie rozpoznać. Znajomość objawów poszczególnych chorób zdecydowanie w tym pomaga, jednakże spora trudność pojawia się wtedy, gdy tych objawów nie da się jednoznacznie wyznaczyć, albowiem mogą one być bardzo różne i uzyskiwać odmienne poziomy nasilenia.
Reklama

Tak to właśnie dzieje się w przypadku bardzo często zdiagnozowanej teraz choroby, jaką jest zespół jelita drażliwego. W jaki sposób można go zatem u siebie rozpoznać? Jakie są najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego?

Kiedy pojawia się IBS?

Do rozwoju IBS dochodzi najczęściej u osób w wieku od dwudziestu do czterdziestu lat. Częściej chorują ludzie młodzi, co zdaje się mieć związek z ich szybszym, intensywniejszym i bardziej stresującym trybem życia, w którym spory nacisk kładzie się na robienie kariery, zdobywanie kolejnych tytułów naukowych i ogólnie rzecz biorąc naukę i pracę, zapominając w tym wszystkim o dbaniu o relacje z innymi ludźmi czy też najzwyklejszy w świecie odpoczynek.

Reklama

Niektórzy lekarze przypuszczają, że IBS może brać się również z pewnych uwarunkowań genetycznym, ale ciężko tutaj stawiać jednoznaczne tezy, albowiem wciąż brakuje dosadnych dowodów na ich potwierdzenie.

Przechodząc do objawów, są one oczywiście ściśle powiązane z układem trawiennym i jego działaniem. Zazwyczaj przy IBS dochodzi do występowania bólów brzucha o różnym nasileniu, uporczywych wzdęć oraz zaburzeń związanych z oddawaniem stolca. Pacjenci zmagają się albo z ciągłymi biegunkami, występującymi niemalże po każdym zjedzonym posiłku, albo - odwrotnie - z zaparciami i trudnościami z wydaleniem stolca.

Oba typy objawów są tak samo niepokojące i mogą być tak samo nieprzyjemne. Aby upewnić się, że dotyczą one właśnie zespołu jelita drażliwego, warto zwrócić uwagę na to, czy objawy zespołu jelita drażliwego pojawiają się do półtorej godziny po zjedzonym posiłku.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama