Masz stresujący tryb życia i ciągle boli Cię brzuch? To może być zespół jelita drażliwego
Do przeczytania w ok. 2 min.
Tak to właśnie dzieje się w przypadku bardzo często zdiagnozowanej teraz choroby, jaką jest zespół jelita drażliwego. W jaki sposób można go zatem u siebie rozpoznać? Jakie są najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego?
Kiedy pojawia się IBS?
Do rozwoju IBS dochodzi najczęściej u osób w wieku od dwudziestu do czterdziestu lat. Częściej chorują ludzie młodzi, co zdaje się mieć związek z ich szybszym, intensywniejszym i bardziej stresującym trybem życia, w którym spory nacisk kładzie się na robienie kariery, zdobywanie kolejnych tytułów naukowych i ogólnie rzecz biorąc naukę i pracę, zapominając w tym wszystkim o dbaniu o relacje z innymi ludźmi czy też najzwyklejszy w świecie odpoczynek.
Niektórzy lekarze przypuszczają, że IBS może brać się również z pewnych uwarunkowań genetycznym, ale ciężko tutaj stawiać jednoznaczne tezy, albowiem wciąż brakuje dosadnych dowodów na ich potwierdzenie.
Przechodząc do objawów, są one oczywiście ściśle powiązane z układem trawiennym i jego działaniem. Zazwyczaj przy IBS dochodzi do występowania bólów brzucha o różnym nasileniu, uporczywych wzdęć oraz zaburzeń związanych z oddawaniem stolca. Pacjenci zmagają się albo z ciągłymi biegunkami, występującymi niemalże po każdym zjedzonym posiłku, albo - odwrotnie - z zaparciami i trudnościami z wydaleniem stolca.
Oba typy objawów są tak samo niepokojące i mogą być tak samo nieprzyjemne. Aby upewnić się, że dotyczą one właśnie zespołu jelita drażliwego, warto zwrócić uwagę na to, czy objawy zespołu jelita drażliwego pojawiają się do półtorej godziny po zjedzonym posiłku.