Laryngolog sprawdza stan jamy ustnej pacjentce
Canva.com

Męczą Cię nawracające bóle głowy i chrypa? Wybierz się do specjalisty

Ciągły ból głowy i nieustająca chrypka mogą być objawami wielu poważnych chorób. Chociaż wiele osób ignoruje te dolegliwości, to warto przynajmniej co pół roku udać się do specjalisty, który może nam pomóc w schorzeniach laryngologicznych, a także problemach ze wzrokiem.
Reklama

Często na forach internetowych użytkownicy pytają, czym zajmuje się laryngolog. Prawdopodobnie każdy z nas miał do czynienia z tym specjalistą chociaż jeden raz w życiu. Otolaryngolog zajmuje się schorzeniami uszu, krtani, gardła oraz nosa, jamu ustnej, tchawicy, oskrzeli i gruczołów ślinowych.

Laryngolog wykonuje także zabiegi endoskopowe przełyku, chirurgię rekonstrukcyjną oraz chirurgię szczęki. Lekarze mogą również specjalizować się, np. w rynologii, foniatrii, audiologii, laryngologii onkologicznej, czy otologi. Warto wiedzieć, że w każdym szpitalu znajduje się specjalna jednostka, tzw. ostry dyżur laryngologiczny. Można tam uzyskać natychmiastową pomoc w przypadku, gdy doszło do krwawienia z nosa lub do naszego ucha dostało się ciało obce.

Jakie schorzenia leczy otolaryngolog?

Osoby, które udają się do gabinetu laryngologa najczęściej narzekają na zapalenia gardła, zatok oraz krtani.

Reklama

Specjalista może jednak pomóc nam także w leczeniu anginy ropnej, przerośniętych migdałków podniebiennych, czy polipów nosa.

Lekarz diagnozuje także:

  1. zespół Sjorgena,
  2. urazy i złamania nosa,
  3. nieżyt nosa,
  4. bezdech senny,
  5. otoskleroza,
  6. nieżyt nosa oraz trąbki słuchowej,
  7. otospongioza.
Laryngolog bada uszy pacjentce
Canva.com

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Reklama

Warto wiedzieć, że jeśli chcemy umówić się na wizytę do otolaryngologa, to wcześniej musimy uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Takie zaświadczenie może nam również wydać lekarz rodzinny. Jeśli zauważymy u siebie lub swoich bliskich jeden z poniższych objawów, to koniecznie spróbujmy skonsultować się z lekarzem.

Niepokojące objawy:

  • ciągły katar,
  • zawroty głowy,
  • ból ucha,
  • pogorszenie słuchu,
  • zaburzenia połykania przy jedzeniu,
  • trudności w oddychaniu,
  • ciągły ból głowy,
  • krwawienie z nosa,
  • zaburzenia smaku.

Jak wygląda wizyta u specjalisty?

Na spotkanie z laryngologiem powinniśmy zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Pamiętajmy o tym, aby wyczyścić uszy z zalegającej woskowiny.

Reklama

To ułatwi lekarzowi oględziny błony w bębenku ucha.

Specjalista sprawdzi naszą krtań za pomocą laryngoskopu, a także kanaliki ucha środkowego - endoskopem lub mikroskopem. Lekarz może wykonać także specjalne testy czynnościowe, które sprawdzą jak działają rzęski w jamie nosowej. Po podstawowych badaniach laryngolog może nam zaproponować laryngoskopię, rynoskopię lub otoskopię. Wszystkie te badania są wykonywane w zależności od schorzenia danego pacjenta.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama