trzy cytryny
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Naturalne środki czystości. Większość składników na pewno masz w kuchni!

Grudzień to w większości domów miesiąc wielkich porządków. Generalne sprzątanie zwykle przeprowadza się dwa razy do roku - tuż przed Wielkanocą i tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W tym drugim przypadku bywa ono nawet ważniejsze, bo może mieć wydźwięk metaforyczny i zostać uznane za pewne przygotowanie do przyjścia kolejnego roku. Aby to sprzątanie sobie umilić i je od razu uefektywnić, warto przygotować sobie naturalne środki czystości, na których proste pomysły znajdują się poniżej.
Reklama

Ocet to podstawa w każdej kuchni

Bardzo uniwersalny środek do czyszczenia powstanie za sprawą najzwyklejszego octu, który trzeba jedynie wymieszać z wodą w proporcji 1:1. Jeżeli chce się mu nadać jeszcze mocniejszych właściwości czyszczących, można dosypać odrobinę sody oczyszczonej i wszystko dokładnie wymieszać, a potem nakładać na zabrudzone powierzchnie, przecierać je i zmywać obficie czystą wodą. Preparat idealnie nada się zwłaszcza do czyszczenia łazienki. W mgnieniu oka poradzi sobie z kamieniem, ale też i różnymi pozostałościami po mydle, szamponach i żelach pod prysznic.

Sok z cytryny ma wiele właściwości

Znakomite naturalne środki czystości tworzy się również przy pomocy soku z cytryny. Wystarczy połączyć trzy łyżki takiego soku z dużym kubkiem wody oraz połową kubka octu spirytusowego, a mieszankę przelać do butelki z atomizerem i wykorzystać m.in. do czyszczenia bądź polerowania szklanych powierzchni. Mikstura sprawdzi się i przy myciu okien, i podczas usuwania osadu z luster. Śmiało można wykonać ją w większej ilości i zachować na potem.

Reklama

Takie produkty szybko się nie psują, albowiem występujące w nich składniki są dla nich naturalnymi konserwantami, zapewniającymi im długą trwałość.

Właściwości gliceryny

A jak poradzić sobie z wypolerowaniem i zabezpieczeniem drewnianych mebli, jeżeli nie chce się używać mocno chemicznych sklepowych sprayów? W tym przypadku doskonałą robotę zrobi domowy środek ukryty pod postacią zwykłej gliceryny, którą wystarczy nałożyć w minimalnej ilości na czystą ściereczkę i taką ściereczką przetrzeć drewniane powierzchnie. Naturalne środki czystości są bardzo wydajne. Ważniejsze jest jednak to, że nie szkodzą one ani czyszczonym powierzchniom, ani domownikom, którzy mają przecież z nimi styczność.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama