Popiół z grilla
Canva.com

Nie wyrzucaj popiołu z grilla. Twoje rośliny Ci za to podziękują

Popiół, który często jest pozostałością po grillowaniu, może być zaskakująco przydatny w różnych zastosowaniach w ogrodzie i w domu. Zamiast wyrzucać popiół, warto go przetworzyć i wykorzystać do wielu celów.
Reklama

Wapnowanie gleby

Popiół z grilla jest bogaty w wapń, co czyni go doskonałym naturalnym nawozem wapniowym. Możesz wykorzystać go do wapnowania gleby w ogrodzie. Wapń pomaga regulować pH gleby i poprawia jej strukturę. Przed zastosowaniem popiołu, upewnij się, że gleba nie jest już zbyt zasadowa. Następnie równomiernie rozsyp popiół po powierzchni gleby i delikatnie go wymieszaj. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością popiołu, ponieważ nadmiar wapnia może być szkodliwy dla niektórych roślin.

Odstraszanie szkodników

Popiół może służyć jako naturalny środek odstraszający niektóre szkodniki w ogrodzie. Na przykład, możesz posypać popiołem wokół roślin, aby odstraszyć ślimaki i ślimaki, które nie lubią przechodzić przez suchą i szorstką powierzchnię. Również mrówki i niektóre owady unikają obszarów pokrytych popiołem. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie szkodniki zostaną odstraszona przez popiół, więc warto stosować również inne metody kontroli szkodników.

Oczyszczanie kompostu

Popiół może również być wykorzystany do oczyszczania kompostu.

Reklama

Gdy dodajesz dużo kwasowych odpadów, takich jak kawa czy obierki owocowe, do kompostu, może to obniżyć pH i sprawić, że kompost będzie zbyt kwasowy. W takim przypadku popiół może pomóc w zrównoważeniu pH i zapobiec nadmiernie kwasowemu środowisku. Dodaj odrobinę popiołu do kompostu i delikatnie go wymieszaj.

Czyszczenie i polerowanie

Popiół ma właściwości ścierne, dlatego możesz go wykorzystać do czyszczenia i polerowania różnych powierzchni w domu. Na przykład, możesz użyć popiołu do czyszczenia naczyń żeliwnych, usuwając uporczywe osady. Możesz również posypać popiołem na deski do krojenia i delikatnie szorować, aby usunąć plamy i nieprzyjemne zapachy.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama