Kobieta trzyma się za głowę, bo ma migrenę z aurą.
Canva

Nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy? Mroczki przed oczami i pulsujący ból? To wszystko objawy jednej przypadłości

Czy wiesz, jakie są objawy migreny i kogo najczęściej dotyka ta przypadłość? Jak można rozpoznać migrenę i co zrobić w sytuacji, kiedy dopadnie ten specyficzny ból głowy? Sprawdź też, jakie mogą być przyczyny powodujące powstanie tego problemu.
Reklama

Migrena — objawy

Najczęstsze symptomy to pulsujący ból głowy, nadwrażliwości na światło, zapachy oraz dźwięki. Do tego dochodzą mdłości, nierzadko dreszcze i osłabienie. U części osób pojawia się aura, błyski światła, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami.

Migrena — jakie są jej przyczyny

Geneza migreny nie jest jeszcze znana, wiadomo za to, co może powodować jej napady. Są to między innymi stresujące sytuacje, hormony u kobiet (przed okresem), zmiany w ciśnieniu atmosferycznym, niektóre dźwięki, silne zapachy, czy światło. Również dieta może przyczyniać się do pojawienia się migrenowego napadu.

Kobieta ma objawy migreny.
Canva

Jak zapobiegać migrenie?

Reklama

Możesz starać się unikać sytuacji, które mogą ją pogorszyć lub spowodować. Co to znaczy? Pilnuj diety, zrezygnuj z mocno przetworzonych produktów, zbyt dużej ilości alkoholu i kofeiny. Spożywaj odpowiednią ilość płynów.

Pilnuj też, żeby się wysypiać, w miarę możliwości ogranicz stres.

Jak można leczyć migrenę?

Poza unikaniem sytuacji i rzeczy, które mogą wywołać migrenę, możliwe jest leczenie farmakologiczne, jednakowo doraźne, jak i leków, które powinny przeciwdziałać napadom migreny.

Kogo najczęściej dotyka migrena

Ta przypadłość częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Jeśli u kogoś w rodzinie występują migreny, jest spora szansa na pojawienie się tego problemu u innych osób.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama