Kobieta choruje na Łuszczycę
Canva.com

Oto najczęstsze objawy łuszczycy. Coraz więcej osób na to choruje

Każda choroba ma swoje konkretne objawy, a znajomość tych objawów pomaga w samodzielnym stawianiu dobrych diagnoz, niezbędnych dla dalszego prawidłowego leczenia.
Reklama

Objawy łuszczycy

Klasyczna zmiana łuszczycowa jest niewielką czerwoną lub fioletową grudką o intensywnym zabarwieniu, która wyraźnie odróżnia się na tle jaśniejszej i gładszej skóry. Oczywiście grudka nie występuje solo, bo towarzyszy jej spora ilość identycznych zmian, które lubią pojawiać się właśnie w takich skupiskach, przeważnie na plecach, skórze głowy, ramionach, dłoniach i pośladkach. Z czasem zmiany mogą przenosić się na inne miejsca na ciele. Początkowo występują prawie wyłącznie na dużych obszarach, potem z kolei docierają do trudno dostępnych miejsc i mogą zagościć np. między palcami dłoni albo pod kolanami - niemalże wszędzie tam, gdzie występuje choćby najmniejsza ilość skóry.

Zmiany na paznokciach

Typowe zmiany łuszczycowe mają niewielki rozmiar, ale zdarza się, że wraz z rozwojem choroby i wskutek upływu czasu, a zarazem za sprawą nieodpowiedniego lub niedostatecznego leczenia, stają się one coraz większe i na dodatek pokrywają się srebrną, lekko szarą łuską.

Reklama

Skórne objawy łuszczycy są najpowszechniejsze, jednakże możliwe jest również wystąpienie podobnych objawów chociażby na paznokciach. Jeżeli do typowych symptomów dojdzie osłabienie, obniżenie odporności i gorączka, mówi się o wystąpieniu łuszczycy uogólnionej. Choroba w tej postaci wymaga natychmiastowego leczenia.

W przypadku gdy nie ma się pewności co do tego, o czym świadczą objawy łuszczycy i do jakiego typu łuszczycy są one przypisane, najlepiej zgłosić się do lekarza i poprosić go o wykonanie biopsji. Ze zmian pobiera się mały wycinek skóry, który następnie jest poddawany specjalistycznej ocenie.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama