Kobieta czuje senność i zmęczenie po jedzeniu
Canva.com

Oto powód, dlaczego zaraz po jedzeniu chce Ci się spać. Eksperci nie mają wątpliwości

Czemu po lunchu trudno jest skoncentrować się na pracy i wydaje się, że mózg działa na zwolnionych obrotach? Poczucie senności po jedzeniu to zjawisko dość powszechne i ma swoje naukowe wyjaśnienie.
Reklama

Proces trawienia

Po spożyciu posiłku nasze ciało musi przystąpić do jego trawienia i wchłaniania składników odżywczych. To złożony proces, który wymaga energii, co może wywoływać uczucie zmęczenia.

Wzrost poziomu insuliny

Gdy spożywamy posiłek, szczególnie bogaty w węglowodany, nasz poziom glukozy we krwi rośnie. W odpowiedzi na to, nasz organizm wydziela insulinę, aby pomóc komórkom wchłonąć glukozę. Wysoki poziom insuliny może prowadzić do spadku poziomu cukru we krwi (hipoglikemii), co z kolei może wywołać uczucie senności.

Produkcja tryptofanu

Niektóre pokarmy, zwłaszcza te bogate w białko, zawierają aminokwas zwany tryptofanem. Związek jest prekursorem serotoniny - hormonu, który pomaga regulować nastrój i sen. Wysoki poziom serotoniny może prowadzić do uczucia relaksu i senności.

Jak eliminować senność?

  1. Spożywaj mniejsze, bardziej zrównoważone posiłki. Obfite, ciężkostrawne posiłki mogą przyczynić się do większego uczucia zmęczenia.
  2. Unikaj nadmiernej ilości prostych węglowodanów.
  3. Pij dużo wody.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama