Gazy
Canva.com

Problemy trawienne. Jak unikać gazów?

Istnieje wiele pokarmów, które ułatwiają trawienie, dlatego ich spożywanie jest jak najbardziej wskazane, zwłaszcza jeśli czeka nas duży posiłek. W takim przypadku można wypić herbatę po jedzeniu lub zjeść ananasa na deser. Pomocne mogą być również herbaty ziołowe, a także niektóre owoce, np. świeża papaja.
Reklama

Dobrze przeżuwaj swoje jedzenie.

Trawienie zaczyna się w ustach, dlatego żucie jest tak ważne. Nie spiesz się i przeżuwaj tyle, ile potrzebujesz. Kilkukrotne żucie, a także dostawanie się mniejszej ilości powietrza do organizmu, pozwoli Ci cieszyć się wolniejszym trawieniem, a pokarm nie będzie fermentował w żołądku, dzięki czemu unikniesz dużej ilości gazów.

Staraj się nie połykać gazu podczas jedzenia.

Gazy
Canva.com

Trzeba szczególnie uważać na napoje, unikając tych z gazem, a także nie używać słomek podczas picia, ponieważ ich użycie powoduje połykanie powietrza podczas picia.

Hydracja.

Nawodnienie jest ważne dla wszystkich aspektów życia, w tym gazu. W tym przypadku dobre nawodnienie pomoże Ci mieć bardziej miękkie stolce, dzięki czemu unikniesz zaparć, a tym samym gazów. Pod tym względem lepiej jest popijać kilka razy dziennie, niż pić dużą ilość wody na raz. Natomiast, aby uniknąć gazu, warto ograniczyć spożycie mleka i jego pochodnych.

Uważaj na pokarmy ciężkostrawne.

Podczas gdy istnieją pokarmy, które ułatwiają trawienie, są też takie, które są trudniejsze do strawienia. Te pokarmy powodują dużo gazu, więc próba wyeliminowania ich z diety lub zmniejszenia ich spożycia do minimum pomoże Ci mieć mniej gazu.

Reklama

Niektóre z tych pokarmów to między innymi kapusta, sałata, brokuły i brukselka oraz oczywiście rośliny strączkowe.

Aby nie przestać jeść roślin strączkowych, należy je namoczyć na noc przed gotowaniem, a do wody dodać kminek, koper włoski lub anyż, co uczyni je bardziej strawnymi. Jeśli chodzi o owoce, upewnij się, że są dojrzałe i jedz je obrane. Wskazane jest również obranie pomidorów, aby uniknąć gazu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama