8 sprawdzonych rad jak rozmawiać z dzieckiem

Problemy w przedszkolu. Jak przekonać dziecko, aby mówiło nam o wszystkim?

Przedszkolne lata to czas intensywnego rozwoju i odkrywania świata przez dzieci. To również okres, w którym mogą pojawić się różnorodne problemy i wyzwania, z którymi dzieci nie zawsze potrafią sobie poradzić. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zbudować z nimi otwartą komunikację, dzięki której pociechy będą czuły się komfortowo w dzieleniu się swoimi myślami, obawami i problemami. Jak przekonać dziecko, aby mówiło nam o wszystkim? Oto kilka cennych wskazówek.
Reklama

Bezpieczna przystań

Pierwszym krokiem do zbudowania otwartej komunikacji z dzieckiem jest stworzenie dla niego bezpiecznej przestrzeni. Dziecko musi wiedzieć, że może do Ciebie przyjść z każdym problemem czy pytaniem, nie obawiając się osądzenia lub karania. Ważne jest, abyś zawsze okazywał zrozumienie i wsparcie, nawet jeśli napotkasz na trudne tematy.

Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj

Słuchanie aktywne to umiejętność skupienia się na rozmowie i zrozumienia emocji oraz myśli drugiej osoby. Kiedy dziecko zaczyna mówić, poświęć mu pełną uwagę. Unikaj przerywania i nieśpiesznie odsłuchaj, co ma do powiedzenia. Dzięki temu poczują się docenione i ważne.

Przestań krytykować

Jeśli dziecko podzieli się z Tobą problemem, ważne jest, abyś nie oceniał ani nie krytykował jego myśli czy zachowań.

Reklama

Dziecko powinno wiedzieć, że możesz pomóc mu znaleźć rozwiązanie lub zrozumieć sytuację, niezależnie od tego, jakie jest jego zdanie.

Pozwól sobie na rutynę

Tworzenie stałych momentów w ciągu dnia, kiedy masz czas porozmawiać z dzieckiem, może ułatwić mu dzielenie się swoimi myślami. To mogą być chwile przed snem, podczas spaceru czy wspólnego posiłku. Rutyna sprawia, że dziecko może poczuć się bardziej pewnie w wyrażaniu swoich emocji.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama