Przetwory z agrestu
canva.com

Przetwory z agrestu

Agrest to owoc, który doskonale sprawdza się jako składnik przetworów. Oprócz popularnego dżemu, z agrestu można przygotować wiele innych pysznych i zdrowych przetworów, które dzięki swojemu orzeźwiającemu smakowi i aromatowi, stanowią doskonałą propozycję na lato, a także zimę, kiedy to brakuje nam owoców sezonowych.
Reklama

Przetwory z agrestu – jakie przepisy warto wypróbować?

1. Dżem z agrestu

Dżem z agrestu to klasyk, który nigdy się nie nudzi. Aby przygotować pyszny dżem, należy umyć owoce i odszypułkować je. Następnie trzeba je wsypać do garnka, dodać wodę i cukier. Do smaku można dodać również sok z cytryny. Owoce należy lekko rozgnieść i smażyć, aż zaczną gęstnieć. Gorący dżem należy przekładać do słoików i pasteryzować przez 15 minut.

2. Galaretka z agrestu

Galaretka z agrestu to kolejna propozycja na przetwory z tego owocu. Aby ją przygotować, należy sparzyć owoce i zalać je wodą. Następnie trzeba je gotować, aż puszczą sok. Po kilku minutach należy odcedzić owoce i sok przelać do garnka. Do soku dodaje się cukier i zagęszczacz.

Reklama

Całość trzeba zagotować i wlać do foremek. Galaretka gotowa jest po około 12 godzinach.

Przetwory z agrestu
canva.com

3. Kompot z agrestu

Kompot z agrestu to doskonały sposób na orzeźwienie w letnie dni. Aby go przygotować, należy umyć owoce i odszypułkować je. Następnie trzeba je zalać wodą i dodać cukier. Kompot gotuje się przez około 15-20 minut, aż owoce będą miękkie.

4. Konfitura z agrestu

Konfitura z agrestu to propozycja dla miłośników słodszych smaków.

Reklama

Aby ją przygotować, należy umyć owoce i odszypułkować je. Następnie trzeba je zalać syropem cukrowym i gotować przez około godzinę. Gotową konfiturę należy przelać do słoików i pasteryzować przez 15 minut.

Przetwory z agrestu w słoiku, obok świeży agrest w koszyczku
canva.com

5. Sok z agrestu

Sok z agrestu to nie tylko orzeźwiający napój, ale także doskonały sposób na zachowanie smaku i aromatu tych owoców na dłużej. Aby przygotować sok z agrestu, należy dokładnie umyć owoce i odszypułkować je.

Reklama

Następnie trzeba je zmiksować lub przetrzeć przez sito. Tak przygotowany sok należy przelać do garnka i gotować przez około 10 minut. Po tym czasie sok trzeba przelać do butelek lub słoików i pasteryzować przez 15 minut. Gotowy sok z agrestu można przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy.

6. Marmolada z agrestu

Marmolada z agrestu to propozycja dla osób lubiących bardziej intensywny smak. Aby ją przygotować, należy umyć owoce i odszypułkować je. Następnie trzeba je zmiksować i przelać do garnka. Do owoców trzeba dodać cukier i zagęszczacz. Całość trzeba gotować przez około godzinę, aż marmolada zgęstnieje. Gotową marmoladę należy przelać do słoików i pasteryzować przez 15 minut.

Wszystkie zalety agrestu zamknięte w słoiku

Przetwory z agrestu to doskonały sposób na zachowanie smaku i aromatu tych owoców na dłużej. Ponadto, agrest to składnik bogaty w witaminy C i antyoksydanty, co sprawia, że jest on bardzo zdrowy i warto go regularnie spożywać. Przetwory z agrestu doskonale sprawdzą się jako dodatek do ciast, deserów oraz potraw wytrawnych.

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama