Jogurt
Canva.com

Robisz domowy kefir z zakwaski? Lepiej nie rób 3 porcji...

W przeciwieństwie do jogurtu, kefir nie wymaga takiego samego ciepła do udanej fermentacji. W upalny dzień słoik z mlekiem zakwaszonym bakteriami kefiru wystarczy pozostawić na kuchennym blacie i pozwolić na fermentację przez następne 12 godzin.
Reklama

Pamiętajmy, że z otrzymanego lub sklepowego kefiru możemy zrobić maksymalnie dwa nowe „pokolenia” napoju. Jeśli za trzecim razem użyjemy powstałego kefiru, nowa partia może nie być już tak udana. Kefir może być rzadki albo nawet ciągnący, co świadczy o tym, że kultury bakterii nie mają już wystarczającej siły do ponownego namnażania. Co więcej, otwiera to drogę bakteriom chorobotwórczym. Dlatego co dwie porcje warto kupić nową zakwaskę lub dobrej jakości kefir.

Składniki na domowy kefir z zakwaski

Do przygotowania tego domowego kefiru potrzebne nam będą następujące składniki: 1200 ml mleka, 1 porcja zakwaski do kefiru lub 2-3 łyżki stołowe gotowego kefiru.

Jak zrobić domowy kefir ekspresowo?

Przygotowanie - mleko umieszczamy w rondlu z grubym dnem i stawiamy na małym płomieniu. Podgrzewamy niemal do wrzenia, aby płyn osiągnął temperaturę 85-90 stopni Celsjusza.

Reklama

Mleko odstawiamy bez przykrycia do wystygnięcia. Wystudzone mleko przelewamy do jogurtownicy lub słoika albo innego czystego naczynia, które możemy postawić w ciepłym miejscu w temperaturze 36-40 stopni Celsjusza.

Dodajemy zakwaskę i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na 12 godzin, aby napój sfermentował i zgęstniał. Żeby kefir był jednorodny i podobny do takiego, jaki kupujemy w sklepach, wystarczy ubić go w czaszy blendera. Gotowy możemy przechowywać w lodówce do około 1 tygodnia.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama