Kościotrup z papierosem
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Rośnie liczba osób chorujących na raka płuc. Główna przyczyna to palenie

W zastraszającym tempie rośnie liczba osób, u których w każdym roku diagnozuje się wystąpienie nowotworu złośliwego raka płuc. Obecnie, każdego roku wykrywa się go u 1,6 mln osób, a 1,4 mln chorych umiera. Główną przyczyną raka płuc jest palenie papierosów.
Reklama

Rak płuc w Polsce i na świecie

Uważa się, że w dobie XXI wieku mamy do czynienia z prawdziwą plagą nowotworów. Jednym z tych najczęściej występujących w Polsce i na świecie jest nowotwór płuc. Tylko w naszym państwie każdego roku nowotwór jest diagnozowany u ok. 22 tysięcy pacjentów. Warto więc zauważyć, że w ostatnich latach można zauważyć gwałtowny wzrost zachorowań na raka płuc wśród kobiet.

Liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem, gdy umiejętność organizmu do tego, aby pozbywać się komórek nowotworowych, spada.

Reklama

U osób po 65. roku życia nowotwór ten stanowi ok. 50 proc. zachorowań i zgonów. Większość pacjentów, u których nowotwór jest wykrywany, niestety umiera. Wyleczenie jest jednak możliwe. Kluczowa jest szybka diagnostyka.

Rak płuca może być chorobą przewlekłą, a nawet taką, którą możemy wyleczyć. By tak się stało, niezbędna jest wczesna diagnostyka oraz wdrożenie najlepszej dostępnej terapii już od początku leczenia. O to wspólnie z najwybitniejszymi ekspertami zajmującymi się w Polsce leczeniem i diagnostyką raka płuca postulujemy - zauważa Elżbieta Kozik Prezes Polskich Amazonek Ruch Społeczny jedna z inicjatorek kampanii „Hamuj raka! Daj szansę płucom! dla Medonet.pl
Mężczyzna z papierosem
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Objawy i przyczyny

Reklama

Główną przyczyną raka płuc jest aktywne palenie papierosów. Przeprowadzone badania wykazały, że po pandemii wzrosła liczba palaczy. Obecnie ich liczba w Polsce wynosi ok. 10 mln. Według szacunków Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom CDC palenie papierosów skraca życie mężczyzn o 13,2 lat, a kobiet o 14,5 lat. Rakotwórcze jest również bierne palenie. Dym unoszący się z papierosów jest 4 razy bardziej toksyczny od tego, który wdycha palacz, dlatego bierne palenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku i krtani.

Rak płuc jest bardzo trudny do wykrycia, bo w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Dopiero w II i III stadium rozwoju choroby pojawia się kaszel (45-75 proc. chorych) duszność (30-50 proc. chorych) oraz ból (25-50 proc. chorych). Innymi niepokojącymi objawami są chrypka i obrzęk twarzy, szyi i ramion, krwioplucie i nagła utrata masy ciała.

Leczenie obejmuje zastosowanie chirurgii, radioterapii, chemioterapii i innych nowych metod.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama