Srebrna kratka chłodnicy samochodowej
Materiał partnera

Ryzyko związane z jazdą z uszkodzoną atrapą chłodnicy

Atrapa chłodnicy jest umiejscowiona w centralnej części przodu samochodu i najczęściej tylko zderzak jest bardziej wysunięty do przodu samochodu niż ona. Nic więc dziwnego, że element ten często ulega uszkodzeniu.
Reklama

Oczywistym problemem wynikającym z uszkodzonej atrapy chłodnicy jest pogorszenie się wyglądu samochodu. Jest tak, ponieważ atrapa chłodnicy bardzo mocno wpływa na wygląd całego przodu samochodu, a w przypadku wielu producentów jest wręcz jego znakiem rozpoznawczym.

Gorszy wygląd samochodu to jednak niejedyny problem, który może pojawić się podczas jazdy z uszkodzoną atrapą chłodnicy. Taka jazda może doprowadzić do poważnych problemów technicznych i skutkować koniecznością przeprowadzenia skomplikowanej i kosztownej naprawy.

Praktyczna rola atrapy chłodnicy

Jak już wspominaliśmy, atrapa chłodnicy jest ważnym elementem wpływającym na stylistykę samochodu i jego ogólny wygląd, ale nie jest to jedyna rola, jaką atrapa chłodnicy gra w samochodzie osobowym. Gra też rolę czysto praktyczną.

Praktyczna rola atrapy chłodnicy opiera się na balansowaniu pomiędzy dwiema potrzebami silnika: dostępem do świeżego powietrza i ochroną przed uszkodzeniem na skutek uderzenia przez obcy obiekt.

Atrapa chłodnicy musi mieć więc otwory, przez które w trakcie jazdy świeże powietrze będzie wlatywało pod maskę samochodu i owiewało właściwą chłodnicę.

Reklama

Dzięki temu chłodnica może odprowadzać ciepło z silnika i zapobiegać jego przegrzaniu. Z drugiej jednak strony, atrapa chłodnicy musi chronić znajdujący się za nią wentylator, chłodnice i często bardzo kosztowne czujniki.

Jazda z uszkodzoną atrapą chłodnicy powoduje nieprawidłowy obieg powietrza wokół chłodnicy, co z kolei może prowadzić do przegrzania silnika. Co więcej, brak ochrony, którą zapewnia atrapa chłodnicy, może doprowadzić do uszkodzenia ważnej części samochodu poprzez kamień, czy inny obiekt znajdujący się na drodze.

Podsumowanie

Jak więc widzisz, jazda z uszkodzoną atrapą chłodnicy może doprowadzić do naprawdę poważnych kłopotów. Dlatego szczerze polecamy wymienić ten element, kiedy tylko ulegnie uszkodzeniu. Dzięki temu twój samochód nie tylko będzie wyglądał lepiej, ale będzie też mniej narażony na wspomniane wcześniej poważniejsze uszkodzenia.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama