Są źródłem pełnowartościowego białka. Lepiej ich nie unikać w diecie
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jajka wartości odżywcze są naprawdę wyjątkowe. Można powiedzieć, że zawierają one wszystko to, czego potrzeba naszemu organizmowi do normalnego funkcjonowania, dobrego zdrowia i udanego życia.
W jajkach znajdziemy przede wszystkim pełnowartościowe białko.
Jest to białko składające się ze wszystkich aminokwasów, nawet i tych, których nie wytwarzamy samodzielnie w organizmie, a których często nie ma chociażby w roślinnych produktach, nawet tych białkowych, takich jak orzechy czy też tofu bądź strączki. Jajka są kopalnią witamin (zwłaszcza witamin z grupy B oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E i K) oraz dostawcą licznych substancji mineralnych (selenu, cynku, magnezu, miedzi, fosforu, selenu i żelaza). Z kolei w sercu jajka, czyli bezpośrednio w jego żółtku, znajdziemy dbającą o nasz wzrok luteinę. Pod jej wpływem może dojść do poprawy widzenia, dlatego jej większe spożycie jest wskazane dla tych, którzy mają właśnie pewne problemy ze wzrokiem.
A co z cholesterolem?
Niektórzy są jednak zdania, że te wszystkie pozytywne właściwości jajek nie mają większego znaczenia, skoro w jajkach jest też bardzo dużo cholesterolu, bo aż 200 mg w jednym żółtku. Cholesterol w naszym organizmie zazwyczaj rzeczywiście jest czymś złym, jednakże najnowsze badania naukowe dowiodły, że ten cholesterol, który mamy w ciele, jest wytwarzany przez nasz organizm w naturalnej produkcji i to pod głównie pod wpływem zwiększonego spożycia tłuszczów nasyconych, a zwłaszcza tłuszczów trans. Śmiało jedzmy więc jajka nawet codziennie. Po prostu dbajmy o ogólną różnorodność diety i nie opierajmy jej jedynie na samej jajecznicy, nawet jeśli bardzo za nią przepadamy.