Zadbane stopy z wypielęgnowaną i nawilżoną skórą pięt
Canva.com

Jak zadbać o popękane pięty? Oto 3 domowe sposoby, dzięki którym przygotujesz stopy do lata

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi sezon na klapki i sandały. Niestety zdarza się, że sucha, zniszczona i pękająca skóra na piętach uniemożliwia nam noszenie takiego obuwia. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na piękne pięty, które dodatkowo nie wydrenują naszego portfela. Sprawdź, jak zadbać o skórę stóp!
Reklama

Suche i popękane pięty — efekt złego obuwia i niewłaściwej pielęgnacji

Suche i popękane pięty to problem, z którym mierzy się wiele osób — kobiet oraz mężczyzn. Rogowacenie skóry na piętach szczególnie nasila się zimą, gdy nosimy cięższe obuwie, stopy mniej oddychają i pięty narażone są na mechaniczny ucisk. Dlatego przed nadejściem lata i sezonu na klapki oraz sandały warto zadbać o skórę stóp, w tym pięt.

Zrogowaciały naskórek na piętach wygląda nieestetycznie, dlatego wiele osób zmagających się z tym problemem chce  pozbyć się go jak najszybciej. W tym celu najczęściej sięgamy po pumeksy, którymi w mechaniczny sposób oczyszczamy pięty.

Reklama

Niestety takie działanie nie jest skuteczne i może przynieść efekt przeciwny do oczekiwanego. Stosowanie tarek i pumeksów daje jedynie chwilowy efekt i skóra ponownie szybko rogowacieje.

Usuwanie zrogowaciałej skóry pięt za pomocą tarki
Canva.com

Dlatego dla zachowania miękkiej i gładkiej skóry na piętach warto regularnie przeprowadzać delikatne zabiegi pielęgnacyjne, które nawilżą skórę i będą zapobiegać jej przesuszaniu.

Jak pielęgnować skórę na piętach, aby zapobiegać jej przesuszeniu?

Oczywiście w sprzedaży jest wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry stóp.

Reklama

Jednak zanim sięgniemy po drogie produkty z drogerii lub apteki, możemy wypróbować domowe metody, które sprawią, że skóra na piętach stanie się miękka i delikatna. Ich koszt nie przekracza 5 złotych, dlatego warto je sprawdzić. Stosując poniżej opisane sposoby pielęgnacji ważne jest, aby zabiegi przeprowadzać regularnie, co zapewni nam trwały efekt.  

Domowe sposoby na suche i popękane pięty

Domowa pielęgnacja skóry stóp opiera się przede wszystkim na kąpielach — moczeniu stóp w naparach ziołowych (np. z liści brzozy, ziela krwawnika, nagietka), wcieraniu kremów i maści z witaminą A oraz kompresach np. z siemienia lnianego. 

Poniżej prezentujemy 3 zabiegi pielęgnacyjne, które z pewnością poprawią kondycję skóry pięt. Do ich wykonania wykorzystujemy popularne produkty spożywcze, których cena nie przekracza kilku złotych.

Soda oczyszczona, kąpiel w mleku i kąpiel w piwie - domowe sposoby na suchą i pękającą skórę pięt
Canva.com

Kąpiele w mleku na pękające pięty

Zbawienne działanie na popękane pięty ma kąpiel stóp w ciepłym mleku. Wystarczy podgrzać pół litra mleka i w ciepłym płynie moczyć stopy przez 10 minut. Następnie opłukać je czystą wodą, osuszyć i nakremować. Jeżeli mamy grubszą warstwę zrogowaciałej skóry na piętach, wówczas stosujemy dodatkowo peeling z sody oczyszczonej, który opisany jest poniżej.

Kąpiele w piwie na suchą skórę na piętach

Piwo jest także doskonałym środkiem, który zmiękczy i odżywi skórę na piętach. Wystarczy wymieszać butelkę piwa z ciepłą wodą w proporcji 1:1 i dodać sok z jednej cytryny.

Reklama

W takiej mieszance moczymy stopy przez 15 minut, a następnie usuwamy rozmiękczony naskórek. Zabieg kończymy smarując stopy kremem lub balsamem. 

Peeling z sody oczyszczonej 

Peeling z sody oczyszczonej to bardzo skuteczna metoda na zmiękczenie i usunięcie zrogowaciałego naskórka z pięt. Po kąpieli w mleku lub piwie wystarczy wetrzeć w skórę niewielką ilość sody oczyszczonej wymieszanej z wodą i pozostawić na kilka minut. Następnie delikatnie usunąć zmiękczoną skórę, opłukać i osuszyć stopy oraz nakremować odżywczym kremem lub oliwą z oliwek.  

Zadbane stopy z wypielęgnowaną i nawilżoną skórą pięt
Canva.com
Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama