Tak obniżysz poziom cukru po każdym posiłku nawet o 20%. Znasz te 3 sposoby?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Sięgnijmy po zioła
Należy wiedzieć, że jedna z roślin, które świetnie się sprawdzą jest gurmar – określany jako niszczyciel cukru, ponieważ skutecznie zapobiega wzrostowi glukozy we krwi. Pomocne są także: morwa biała (hamuje wydzielanie enzymów rozkładających sacharozę i skrobię, co ogranicza ich przemianę w glukozę), kozieradka i rutwica lekarska. I co istotne, kiedy przyjmujemy już leki na cukrzycę, zapytajmy diabetologa, czy możemy dodatkowo stosować zioła.
Węglowodany łączmy z białkiem i błonnikiem
Wystarczy, że do każdego głównego dania zjemy porcje jarzyn, aby indeks glikemiczny posiłku znacznie się obniżył. Należy wiedzieć, że zawarty w warzywach błonnik sprawia, że węglowodany przyswajają się wolniej, a to oznacza, że poziom cukru we krwi nie rośnie tak gwałtownie. I co istotne, deser zjedzmy możliwie szybko po głównym posiłku. Najlepiej wybierzmy ciasto, które zawiera białko i trochę tłuszczu (te składniki również zwalniają proces trawienia i wchłaniania węglowodanów). Lepszy będzie więc sernik niż wafelki czy herbatniki.
Wyjdźmy na szybki spacer przed obiadem lub kolacją
Węglowodany dostarczone bezpośrednio po wysiłku fizycznym zostaną szybciej zużyte przez organizm i nie nastąpi tak duży skok poziomu cukru we krwi.
Ale jeśli nie udało się nam wygospodarować 30 minut przed większym posiłkiem, wybierzmy się na spacer zaraz po nim. Pracujące mięśnie również zużyją część energii, a dodatkowo ruch poprawi pracę przewodu pokarmowego. I co istotne, jeśli stosujemy insulinę, skorygujmy jej dawkę w zależności od intensywności planowanego po jedzeniu wysiłku.