Wigilia
Canva.com

Wrzody, cukrzyca? Bez obaw usiądź do świątecznego stołu, dzięki tym poradom

Święta przed nami, a wraz z nimi pyszne dania na stołach. Co zrobić, jeśli chorujemy na cukrzycę lub wrzody i chcielibyśmy spróbować świątecznych smakołyków. Jest na to kilka domowych porad!
Reklama

Wrzody a wigilijne potrawy

Osoby z wrzodami powinny pamiętać o tym, aby trzy tygodnie przed świętami zacząć pić kisiel z siemienia lnianego: 1 łyżkę zalać należy 1/2 szklanki gorącej wody, czekamy, aż zgęstnieje.

Gotowy kisiel pijmy przed śniadaniem i przed snem. Należy wiedzieć, że śluz z nasion uspokoi podrażnioną śluzówkę żołądka. Natomiast na święta przygotowujemy: pierogi ruskie z warzywami; karpia pieczemy w folii i podajemy z pszennym chlebem; na deser - ciasto drożdżowe, bez cukru waniliowego; wystrzegać się należy kapusty i cebuli.

Choroby układu żółciowego

Na miesiąc przed Wigilią warto zacząć dodawać do potraw mieloną kurkumę: do 2 łyżek dziennie. Należy wiedzieć, że dzięki niej wątroba wytwarza więcej żółci, która łatwiej przepływa do woreczka żółciowego, a ten lepiej pracuje.

Reklama
Wigilia
Canva.com

Natomiast dania świąteczne powinniśmy przygotowywać w wersji gotowanej, z małą ilością tłuszczu; spożywamy ryby gotowane i pieczone (w galarecie i po grecku); pijemy czysty barszcz; pierogi tylko gotowane (bez odsmażania); sałatka jarzynowa z jogurtem; na deser ciasto drożdżowe z rodzynkami.

Porady dla diabetyków

Te osoby powinny miesiąc przed świętami zacząć popijać herbatkę z liści morwy białej, która zapobiega skokom glukozy: 1 szklankę przygotowanego naparu pijmy 3 razy dziennie, pół godziny przed większym posiłkiem.

Reklama

Natomiast do świątecznego mięsiwa i śledzi najlepiej upieczmy lub kupmy chleb pełnoziarnisty; karp powinien być pieczony lub w galarecie (nie smażymy w panierce); jeżeli barszcz, to czysty i na zakwasie; słodycze wyłącznie z ksylitolem; powinniśmy wystrzegać się: białego chleba, pierogów, ciast z cukrem (szczególnie tych przekładanych kremem).

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama