azalie doniczkowe w betonowych pojemnikach
canva.com

Taką temperaturę lubią azalie. To straszne zmarzluchy!

Przez kilka tygodni są ozdoba naszych mieszkań i cieszą oczy pięknymi kwiatami, zanim wiosna obudzi przyrodę za oknem. Azjatyckie azalie w doniczkach to odmiany nieodporne na mróz.
Reklama

Przeważnie jest to azalia indyjska, bardzo delikatna o kwiatkach z płatkami jak falbanki. Trzeba uważać na nią nawet w trakcie transportu ze sklepu do domu. Musi być dobrze zabezpieczona przed chłodem. Nieco lepiej poradzi sobie azalia japońska (bliższa tym ogrodowym), ale i ona w trakcie kwitnienia jest wrażliwa na zimno.

W jakiej temperaturze hodować azalie?

azalia doniczkowa

Należy wiedzieć, że w mieszkaniu azalie za to lubią umiarkowaną temperaturę (około 18 stopni Celsjusza).

Reklama

Nie możemy ich przesuszać. Dobrze sprawdza się ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem i częściowo uzupełnionej wodą (parując, będzie nawilżać roślinę, ale nie zaszkodzi korzeniom). Ustawione z dala od przeciągów, ale w jasnym miejscu, azalie będą kwitły do późnej wiosny. Należy obrywać przekwitłe kwiaty. Warto co trzy tygodnie nawozić krzewy specjalnym preparatem do tych kwiatów.

Co zrobić, gdy azalie przekwitną?

Po przekwitnieniu należy roślinę przesadzić do doniczki większej o rozmiar (z kwaśną ziemią), uważając na delikatną bryłę korzeniową. A w maju, kiedy miną przymrozki, warto przenieść ją do ogrodu i z całą doniczką wkopać do ziemi.

Reklama

Latem, korzystając z dobra naturalnego światła i deszczu, będzie rosła i nabierała sił na kolejny sezon. Dzięki temu na pewno znowu zakwitnie. Jesienią musi wrócić do mieszkania.

Dodatkowa uwaga – doniczkowe azalie możemy przycinać. Najprościej prowadzić je jako minidrzewko na pniu, ale cierpliwi mogą również spróbować stworzyć z niej bonsai.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama