Daktyle
Canva.com

Te owoce mają wysoki indeks glikemiczny. Cukrzycy powinni ich unikać!

Daktyle są w smaku rozkosznie słodkie i soczyste. Niestety mają bardzo dużo cukru i zdecydowanie powinny ich unikać osoby cierpiące na cukrzycę oraz insulinooporność. Jakie mają właściwości?
Reklama

Właściwości daktyli

Daktyle to owoce palmy daktylowej i są jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Palma daktylowa pochodzi z pustyń Arabii i Afryki Północnej i jest uprawiana od ponad 4000 lat. Daktyle są bogatym źródłem witamin i minerałów oraz doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Daktyle są dobrym źródłem witamin A, C i B6, a także żelaza i magnezu. Są też bogactwem antyoksydantów, które pomagają chronić organizm przed chorobami. Są również bogate w potas, który pomaga w prawidłowym skurczu i rozluźnieniu mięśni. Jeden daktyl zawiera około 5 gramów białka, które doskonale nadaje się do budowania i naprawy tkanek mięśniowych.

Daktyle
Canva.com

Daktyle można jeść świeże, suszone lub gotowane. Świeże daktyle są często używane w sałatkach lub jako zdrowa przekąska. Suszone daktyle są popularnym składnikiem wielu przepisów, takich jak ciasteczka, ciasta i puddingi. Syrop daktylowy, robiony z gotowanych, rozgniecionych i odcedzonych daktyli, jest popularnym środkiem słodzącym.

Indeks glikemiczny daktyli a cukrzyca

Indeks glikemiczny (IG) to miara wpływu żywności na poziom cukru we krwi. Pokarmy o wysokim IG są szybko rozkładane przez organizm i powodują wzrost poziomu cukru we krwi.

Reklama

Pokarmy o niskim IG są rozkładane wolniej i powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi. Na IG żywności wpływa wiele czynników, w tym rodzaj węglowodanów, ilość błonnika i ilość tłuszczu w pożywieniu. Daktyle mają wysoki IG, co oznacza, że mogą powodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Daktyle zawierają jednak także dużo błonnika, który pomaga spowolnić uwalnianie cukru do krwiobiegu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama