Uzależnienie od social media
Canva.com

Twoje dziecko jest uzależnione od social mediów? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje

Media społecznościowe to świetny sposób na stały kontakt przyjaciółmi i rodziną, ale mogą też być poważnym uzależnieniem, szczególnie dla młodych osób, które nie wyobrażają sobie życia bez Facebooka, Instagrama, Snapchata, czy Tik Toka. Jakie mogą być konsekwencje uzależnienie od social mediów?
Reklama

Era cyfryzacji

Uzależnienie od social media
Canva.com

Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) wykazało, że ponad połowa młodych dorosłych w USA jest uzależniona od mediów społecznościowych.

Badanie wykazało, że uzależnienie to jest częstsze wśród osób, które zgłosiły wysoki poziom lęku i depresji. APA zasugerowało kilka sposobów na zmniejszenie uzależnienia od mediów społecznościowych. Jednym z nich jest rzadsze sprawdzanie telefonu, a może nawet ustawienie go w trybie samolotowym na jeden dzień.

Reklama

Social media stały się tak popularne, że obecnie są uważane za podstawowe prawo człowieka do dostępu do nich w każdym zakątku na świecie. Łatwo jest dać się wciągnąć w media społecznościowe, dlatego wiele osób decyduje się teraz na cyfrową detoksykację, w której odpoczywają od mediów społecznościowych i koncentrują się na działaniach offline.

Trudne relacje ze światem rzeczywistym

Uzależnienie od social media
Canva.com

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nie jesteśmy w stanie odłączyć się od ekranów i wyjść na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Ta zależność od mediów społecznościowych doprowadziła do wzrostu problemów ze zdrowiem psychicznym i negatywnego wpływu na nasze zdrowie fizyczne.

Ciągłe przewijanie zdjęć na Instagramie lub na Tik Toku może prowadzić do złych nawyków żywieniowych, a także zaburzeń snu. Wiele osób, które traktuje życie wirtualne oraz internetowych znajomych jako ważną część swojej egzystencji często ma kłopoty z nawiązywaniem relacji w rzeczywistości. Często towarzyszy temu poirytowanie, niezadowolenie z kontaktów oraz brak szacunku wobec innych osób.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama