Labilność emocjonalna
Canva.com

Twoje dziecko ma nagłe napady gniewu lub płaczu? Lepiej wybierzcie się do specjalisty

Labilność emocjonalna jest częstym stanem, który dotyka dzieci, a także dorosłych. Osoba z tym schorzeniem doświadcza intensywnych, częstych i niekontrolowanych emocji - szybo się złości, potrafi płakać bez powodu i czuć się zdemotywowana. Czy można sobie z tym poradzić?
Reklama

Czym jest labilność emocjonalna? Definicja.

Labilność emocjonalna to termin opisujący stan emocjonalny, na który łatwo wpływają emocje. Osoby z tą chorobą często mają trudności z regulowaniem swoich emocji i mogą reagować na stres w niezdrowy sposób. Takie osoby często mają trudności z zarządzaniem swoimi emocjami i częściej reagują gwałtownie, gdy są sfrustrowane.

Labilność emocjonalna
Canva.com

Niektóre fizyczne objawy labilności obejmują szybkie bicie serca, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej i nudności.

Reklama

Wewnętrznie zaburzenie charakteryzuje się częstymi i nieprzewidywalnymi zmianami nastroju, w tym nadmiernie emocjonalne, uczucie wysokiego poziomu szczęścia, lub uczucie smutku lub beznadziejności.

Wyróżniamy dwa typy osobowości, które mogą mieć problemy z tym schorzeniem:

  • Typ osoby, która jest impulsywna, czyli taka która zrobi coś, zanim to przemyśli. Może nie mieć samokontroli, aby powstrzymać się przed zrobieniem czegoś, o czym wie, że jest złe i nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich konsekwencji, zanim zacznie działać. Często kieruje się emocjami i łatwo może poczuć się przytłoczona.
  • Osoba z zaburzeniem osobowości typu borderline (BPD) to osoba, którą czasami określa się jako mającą wzorzec niestabilnych emocji. Może czuć się szybko znudzona tym, co robi i mieć wewnętrzne poczucie pustki.

Cechy osoby labilnej emocjonalnie

Takie osoby mają zwykle nieprzewidywalne i intensywne wahania nastroju, które mogą utrudniać im utrzymywanie relacji i wykonywanie codziennych zadań. Ponadto osoby z tym schorzeniem mogą być również bardziej wrażliwe na emocje innych, co może powodować przesadną reakcję lub chęć wycofania się z życia społecznego.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama