Czy należy wykonać rozgrzewkę oraz rozciąganie przed i po pływaniu?

Uczysz się pływania i wciąż nie widzisz efektów? Oto powód

Im więcej ma się lat, tym zwykle trudniej przychodzi człowiekowi opanowywanie różnych nowych umiejętności. Świeży umysł, w którym nie ma jeszcze za wielu danych, chłonie wiedzę niczym gąbka i to bez specjalnego wysiłku, dlatego gdy ta głowa po latach jest już totalnie zaśmiecona, logiczne staje się to, że przyswojenie chociażby jednej dodatkowej informacji staje się strasznie ciężkie.
Reklama

To właśnie z tego powodu w pewnym wieku sporo osób totalnie odpuszcza sobie pływanie, jeżeli nie nauczyła się pływać za dzieciaka. Opanowanie wodnego ruchu po trzydziestce jest na pewno trudniejsze niżeli w wieku nastoletnim ale to, że coś jest trudne, nie czyni z tego od razu rzeczy niemożliwej.

Czym objawia się lęk przed wodą?

W kontekście nauki pływania przeprowadzanej u osób dorosłych większym problemem od samego wieku bywa zwykły... lęk przed wodą. Wbrew pozorom nie tylko dzieci na niego cierpią. Osoba, która wciąż nie potrafi utrzymywać się na wodzie, może tej wody po prostu się bać, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miała z nią jakiegoś intensywniejszego kontaktu, a każde próby pływania w basenie kończyła na sięgnięciu po deskę, by na wakacjach spędzanych nad morzem unikać morza, a wylegiwać się głównie na bezpiecznym stabilnym piasku.

Właśnie z tego powodu nauka pływania u dorosłych powinna odbywać się w odpowiednich warunkach, zapewnianych przez specjalne szkoły pływania oraz przede wszystkim przez profesjonalnych trenerów pływania.

Reklama

Jeżeli osoba dorosła ma się nauczyć pływać, musi poczuć się w wodzie bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa zapewni jej natomiast wyłącznie stała obecność profesjonalisty, który w razie czego zawsze posłuży pomocą i momentalnie zareaguje, gdyby tylko doszło do jakiejś nieprzewidzianej sytuacji w basenie.

Dlaczego warto zdecydować się na naukę z trenerem?

Trenerzy potrafią zresztą dostosować techniki nauki do potrzeb, wymagań i indywidualnych cech każdej osoby. Z tego względu indywidualna nauka pływania zdaje się najlepszą opcją. W przypadku zajęć grupowych trzeba jednak częściowo dopasowywać się do grupy, co nie zawsze ułatwia osiągnięcie celu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama