Uczysz się pływania i wciąż nie widzisz efektów? Oto powód
Do przeczytania w ok. 2 min.
To właśnie z tego powodu w pewnym wieku sporo osób totalnie odpuszcza sobie pływanie, jeżeli nie nauczyła się pływać za dzieciaka. Opanowanie wodnego ruchu po trzydziestce jest na pewno trudniejsze niżeli w wieku nastoletnim ale to, że coś jest trudne, nie czyni z tego od razu rzeczy niemożliwej.
Czym objawia się lęk przed wodą?
W kontekście nauki pływania przeprowadzanej u osób dorosłych większym problemem od samego wieku bywa zwykły... lęk przed wodą. Wbrew pozorom nie tylko dzieci na niego cierpią. Osoba, która wciąż nie potrafi utrzymywać się na wodzie, może tej wody po prostu się bać, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miała z nią jakiegoś intensywniejszego kontaktu, a każde próby pływania w basenie kończyła na sięgnięciu po deskę, by na wakacjach spędzanych nad morzem unikać morza, a wylegiwać się głównie na bezpiecznym stabilnym piasku.
Właśnie z tego powodu nauka pływania u dorosłych powinna odbywać się w odpowiednich warunkach, zapewnianych przez specjalne szkoły pływania oraz przede wszystkim przez profesjonalnych trenerów pływania.
Jeżeli osoba dorosła ma się nauczyć pływać, musi poczuć się w wodzie bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa zapewni jej natomiast wyłącznie stała obecność profesjonalisty, który w razie czego zawsze posłuży pomocą i momentalnie zareaguje, gdyby tylko doszło do jakiejś nieprzewidzianej sytuacji w basenie.
Dlaczego warto zdecydować się na naukę z trenerem?
Trenerzy potrafią zresztą dostosować techniki nauki do potrzeb, wymagań i indywidualnych cech każdej osoby. Z tego względu indywidualna nauka pływania zdaje się najlepszą opcją. W przypadku zajęć grupowych trzeba jednak częściowo dopasowywać się do grupy, co nie zawsze ułatwia osiągnięcie celu.