Dwie szare, ceramiczne czarki wabi-sabi na herbatę, na tacy z surowego drewna, ozdobionej gałązką kwitnącej wiśni
Canva

Wabi-sabi, czyli piękno niedoskonałości. Japoński trend w aranżacji mieszkania

Wabi-sabi, czyli urok prostoty, naturalności i upływającego czasu. W dobie instagramowych filtrów i pogoni za nowością ten subtelny trend jest jak ucieczka od perfekcjonizmu. Sprawdź, na czym polega styl wabi-sabi i jak czerpać z niego inspiracje podczas urządzania wnętrza.
Reklama

Wabi-sabi – co to jest?

Wabi-sabi to japońska estetyka, której korzenie sięgają buddyzmu zen. Nazwa tej koncepcji pochodzi od dwóch słów: wabi – samotność pośród natury oraz sabi – piękno w przemijaniu.

Japoński pokój w stylu wabi-sabi z drewnianym stolikiem, plecionymi poduszkami i ławą z kawałka drewna
Unsplash

Istotą wabi-sabi jest akceptacja niedoskonałości i nietrwałości wpisanych w rzeczywistość, a także dostrzeżenie ich subtelnego piękna. Wab-sabi docenia więc prostotę, przyrodę, codzienność, spokój.

Wabi-sabi w aranżacji wnętrza – zasady

Wabi-sabi jako trend we wnętrzarstwie opiera się na kilku zasadach:

Reklama
  • spokojna niedoskonałość – np. przedmioty ze śladami użytkowania, naturalne zagniecenia lnianych tkanin, asymetria w aranżowaniu przestrzeni, nieregularność;
  • łagodna paleta kolorystyczna– głównie kolory natury, a więc ziemi, roślin, wody i skał;
  • naturalne materiały – meble, dekoracje i wykończenia z drewna, bambusa, rattanu i kamienia; tkaniny lniane, bawełniane i jedwabne;
Sypialnia w stylu wabi-sabi z łóżkiem przykrytym naturalnymi narzutami, drewnianą ławką w nogach, na której stoją czarki
Canva
  • “przedmioty z recyklingu” – rodzinne pamiątki, meble i dodatki wyszperane w antykwariatach i na pchlich targach;
  • ograniczony konsumpcjonizm – zgodnie z myślą zawartą w estetyce wabi-sabi, od kupowania wciąż nowych przedmiotów lepsze jest naprawianie starych.

Dom wabi-sabi – jakie wybrać meble?

Reklama

W aranżacji wabi-sabi nie powinno znajdować się zbyt wiele sprzętów – lepiej, by we wnętrzu było sporo wolnej przestrzeni i dziennego światła. Meble ogranicz więc do tych najpotrzebniejszych – wybierz modele lekkie, funkcjonalne, niewysokie i nieco geometryczne. Do wnętrza w stylu wabi-sabi warto wprowadzić meble ręcznie wykonane oraz pochodzące z pchlich targów.

Pokój wabi-sabi z drewnianym stolikiem, szklaną lampą, plecionymi koszami, makramą i obrazkiem na postarzanej ścianie
Canva

Stoły, krzesła i łóżka powinny być wykonane z drewna. Jeśli zależy Ci na pogodnej atmosferze, sięgnij po jasne sprzęty, jeśli zaś wolisz nieco nostalgiczny efekt, wybierz przedmioty o brunatnej barwie. Jeśli chodzi o sofy i fotele, sprawdzą się te o jasnych tapicerkach i wyrazistej fakturze, wykonane z naturalnych włókien. Sprzęty ustaw w swobodny sposób – nie staraj się osiągnąć symetrii.

Styl wabi-sabi – dodatki

Wnętrze wabi-sabi nie potrzebuje wielu dodatków – chodzi raczej o ich jakość, a nie ilość. Postaw na ceramikę, najlepiej tę pochodzącą z Japonii, choć sprawdzą się też rodzime przedmioty.

Reklama

Mogą to być donice, misy i wazony o chropowatej powierzchni, mogą też pojawić się przedmioty z malowanej porcelany. Zwróć uwagę na ceramikę kintsugi (kintsukuroi) – japońskie naczynia najpierw stłuczone, a później sklejone m.in. przy pomocy złota.

Zdobiona złotymi żyłkami japońska miseczka kintsugi
Canva

Do aranżacji w stylu wabi-sabi warto też wprowadzić plecione maty, naturalne dywaniki i zasłony. Nie zapomnij o kilku zielonych roślinach – japońska estetyka docenia bowiem kontakt z naturą, która jest źródłem refleksji i inspiracji.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama