Szpakowaty mężczyzna z brodą w jasnoniebieskim podkoszulki trzyma się za gardło z powodu zapalenia krtani
Materiał partnera

Zapalenie krtani – 5 sprawdzonych sposobów

Zapalenie krtani to infekcja górnych dróg oddechowych, która może rozwinąć się o każdej porze roku. Choć dotyka ludzi w każdym wieku, to zapalenie krtani u dzieci występuje częściej niż u dorosłych. Jest ostrą chorobą zapalną, jednak zwykle ma łagodny przebieg (1). Zapalenie krtani – jak leczyć? Czy wystarczy zastosować jedynie domowe sposoby? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Odpowiadamy!
Reklama

Zapalenie krtani – objawy. Co to za choroba?

Zapalenie krtani może przebiegać pod postacią podgłośniowego (krup) lub nadgłośniowego zapalenia krtani (zapalenie nagłośni). Zapalenie nagłośni najczęściej powodują bakterie, ale ze względu na szczepienia ochronne choroba ta występuje dość rzadko. Częstsze są przypadki podgłośniowego zapalenia krtani, które z kolei praktycznie zawsze ma etiologię wirusową (2).

Zapalenie krtani może mieć też różny charakter. Możliwe jest ostre (trwające <3 tyg.) lub przewlekłe zapalenie krtani (>3 tyg.). To drugie zwykle jest następstwem tego pierwszego.

Objawy zapalenia krtani są różne i zależą od postaci choroby, dodatkowo mogą mieć różny stopień nasilenia. Najczęściej występuje złe samopoczucie, gorączka, kaszel, chrypka, dyskomfort przy mówieniu i połykaniu oraz stridor (świst krtaniowy) (3).

Reklama

Zapalenie krtani – leczenie. Jak wygląda leczenie zapalenia krtani w zależności od postaci?

Antybiotykoterapia może być wskazana jedynie przy bakteryjnym podłożu choroby, ponieważ na zakażenie wirusowe stosuje się leczenie objawowe. W pierwszym przypadku lekarz w razie konieczności może przepisać np. 3-dniowy antybiotyk na zapalenie krtani. Decyzję podejmuje na podstawie obrazu klinicznego pacjenta (4).

Przy podgłośniowym zapaleniu krtani w przypadku łagodnej postaci podaje się glikokortykosteroidy doustnie, domięśniowo lub wziewnie oraz adrenalinę w nebulizacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że objawy mogą narastać, a wtedy zapalenie krtani może doprowadzić nawet do stanu zagrożenia życia.

Reklama

Cięższe postacie choroby są wskazaniem do hospitalizacji (1).

Zapalenie krtani – domowe sposoby. Co na zapalenie krtani najlepiej się sprawdzi?

Objawy zapalenia krtani najczęściej pojawiają się nagle i mogą bardzo szybko narastać, mimo wszystko należy zachować spokój. Przebieg choroby jest na ogół łagodny, dlatego w wielu przypadkach wystarcza obserwacja stanu zdrowia i stosowanie takich sposobów jak (4,5):

 1. Oszczędzanie głosu.
 2. Wydaje się to oczywiste, jednak wielu chorym trudno jest powstrzymać się wtedy od mówienia. Pamiętajmy jednak, że może nasilać to objawy zapalenia krtani. Oprócz mówienia, jeśli to możliwe, warto powstrzymać się także od kasłania i pochrząkiwania.
 3. Nawilżanie powietrza.
 4. Chory powinien przebywać w wywietrzonym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest dobrze nawilżone. Dlatego należy często wietrzyć mieszkanie i stosować nawilżacz powietrza. Zamiast nawilżacza można położyć wilgotny ręcznik na ciepłym kaloryferze lub postawić w pokoju naczynie z parującą wodą. Nawilżone powietrze poprawi wilgotność wydzieliny oraz transport śluzowo-rzęskowy.
 5. Picie dużej ilości płynów.
 6. Przy zapaleniu krtani powinno się dużo pić, szczególnie w przypadku chrypki. Najlepiej pić wodę lub wodę z dodatkami, np. miodu lub aloesu. Napoje typu herbata powinny mieć pokojową temperaturę, aby dodatkowo nie podrażniać gardła.
 7. Nawilżanie gardła.
 8. Jeśli już samo połykanie śliny sprawia spory dyskomfort, warto sięgnąć po leki bez recepty na zapalenie krtani takie jak tabletki do ssania na gardło. Produkty tego typu zazwyczaj mają antyseptyczne działanie, dzięki czemu hamują rozwój infekcji jamy ustnej i gardła. W razie kaszlu dobrze jest też sięgnąć po syrop na zapalenie krtani. O pomoc w doborze leków można poprosić farmaceutę.
 9. Robienie inhalacji.
 10. Dobre rezultaty przy zapaleniu krtani przynoszą także inhalacje, np. solankowe, jonoforezy wapniowe i jodowe.

Pamiętajmy, że w razie braku skuteczności powyższych sposobów należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub na SOR.

Bibliografia:

 1. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2017.
 2. Lis G., Czy każde zapalenie krtani wymaga antybiotykoterapii?, Medycyna Praktyczna, Pulmonologia, 2014.
 3. Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2020.
 4. Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12, 2019.
 5. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Przewlekłe proste zapalenie krtani, Medycyna Praktyczna, Otolaryngologia, 2018.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama