Zmęczona kobieta z zapalniem płuc pracuje przy komputerze. Zdjęcie prześwietlenia płuc.
Canva

Czy to zapalenie płuc? Jakich objawów nie wolno lekceważyć?

Zapaleni płuc może być naprawdę groźne. Jeśli masz podejrzenie, że nie męczy Cię zwykłe przeziębienie, warto skonsultować się z lekarzem. Zapalenie płuc daje konkretne objawy u dorosłych, nie powinno się ich lekceważyć.
Reklama

Zapalenie płuc — objawy u dorosłych

Uwagę powinny zwrócić takie problemy, jak ból głowy i mięśni, dreszcze, ogólne osłabienie, gorączka, która trwa dłużej niż 3 doby. Niepokojący jest również kaszel, któremu towarzyszy wykrztuszanie ropnej wydzieliny. Do tego często pojawia się ból w klatce piersiowej.

Zapalenie płuc — przyczyny

Najczęściej zapalenie płuc wywoływane jest przez bakterie. Przyczyną mogą być jednak też wirusy oraz (dość rzadko) grzyby.

Na zapalenie płuc narażone są najczęściej osoby z osłabioną odpornością, dzieci, osoby starsze, ludzie prowadzący niezdrowy tryb życia. Niebezpieczne jest zwłaszcza nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Zapalenie płuc — czy trzeba iść do lekarza?

Absolutnie tak, nieleczone zapalanie płuc może prowadzić do powikłań, oraz obciąża organizm. Nie ma sensu zgrywać bohatera i sobie szkodzić.

Kobieta z zapalniem płuc w maseczce kaszle, zasłaniając łokciem twarz.
Canva

Zapalenie płuc — leczenie

Leczenie zapalenia płuc zależne jest od przyczyny. Jeśli choroba została wywołana przez bakterie, stosowane są antybiotyki. Dodatkowo ważne jest, aby: dużo odpoczywać, nawadniać organizm. Konieczne mogą być również leki przeciwgorączkowe oraz na kaszel. W niektórych przypadkach niezbędna okazuje się tlenoterapia.

Zapalenie płuc — powikłania

Powikłania to między innymi ropień płuc, ogólna infekcja czy nawet sepsa. Może dojść również do zmian w płucach, które na stałe pogorszą funkcjonowanie płuc oraz sprawią, że będzie często dochodzić do infekcji dróg oddechowych.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama