Zegar dla dzieci – dlaczego powinien znaleźć się w pokoju twojej pociechy? Jaki wzór wybrać?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Dobry zegar dla dziecka – czyli jaki?
Całe nasze życie toczy się według pewnego ustalonego rytmu. Dzielimy czas według wielu różnych kryteriów, w tym:
- jednostek (sekund, minut, godzin),
- kalendarza (od dni tygodnia, przez miesiące, po kwartały, lata i dekady),
- pory dnia i nocy,
- pory roku.
Praktycznie na każdy obszar naszego życia wpływa taka lub inna miara czasu. W dzisiejszym cyfrowym świecie kluczową rolę odgrywają zwłaszcza te tradycyjne jednostki, na czele z minutami i godzinami. Pracujemy od 09 rano do 17. Dziecko kończy lekcje o 17:30 i właśnie o tej porze musimy odebrać je ze szkoły. Rodzic musi więc pokonać 10 km w ciągu pół godziny. Podobne przykłady można mnożyć.
Naukowcy są zgodni, że naukę rozpoznawania godzin warto rozpocząć jak najszybciej.
Zwykle młody człowiek będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem w wieku 5-7 lat, choć sporą rolę odgrywają tu predyspozycje indywidualne. Dlaczego obsługa czasomierza jest tak ważna?
Przede wszystkim dlatego, że wspiera ona rozwój umiejętności:
- matematycznych – dzieci, które poradziły sobie z obsługą zegara już w wieku 6 lat osiągały lepsze wyniki na testach (już jako dziesięciolatkowie) niż ich koledzy, którzy nie potrafili rozpoznawać godzin na czasomierzu;
- językowych – pociechy, które lepiej rozumieją znaczenie takich zwrotów, jak „wpół do piątej” czy „kwadrans po czwartej” o wiele szybciej przenoszą te umiejętności także na języki obce, a więc ich zasób słów staje się bogatszy.
Młody człowiek, który rozumie koncepcję czasu lepiej odnajduje się w codziennej rutynie. Wie, ile czasu może poświęcić na daną czynność i z czego to wynika. Naukowcy wykazali, że redukuje to stres związany ze zwykłymi, codziennymi zajęciami: od zabaw z przyjaciółmi, przez odrabianie lekcji, aż pisanie sprawdzianów na lekcjach w szkole.
Jaki czasomierz dla młodego człowieka wybrać?
Na rynku znajdziesz wiele świetnych opcji. Można na przykład zakupić klasyczny zegar wolnostojący dla dzieci lub wybrać model wiszący, który umieścimy nad biurkiem. Dla młodego człowieka ważne będą jednak zupełnie inne cechy!
Taki czasomierz powinien przede wszystkim mieć atrakcyjny wygląd, dobrze widoczne podziałki na minuty i godziny oraz wyraźne cyfry.
Na rynku nie brakuje świetnych, designerskich rozwiązań, które Twoje dziecko na pewno uzna za świetne dopełnienie wnętrza – takie zegary dla dzieci znajdziesz na stronie: https://plexido.pl/zegary/zegary-dla-dzieci.
W Plexido, wśród propozycji dla najmłodszych, znajdziesz wiele świetnych kategorii produktów, w tym zegary z:
- imieniem,
- postaciami z bajek,
- ulubionymi sportowcami,
- najpopularniejszych gier,
- filmów i seriali.
Jak nauczyć dziecko obsługi zegara?
Przede wszystkim powoli, małymi krokami. Warto najpierw wprowadzić np. kartonowy czasomierz z ruchomymi wskazówkami. Obok godzin można umieścić czynności, jakie maluch zwykle wykonuje o danej porze: łóżko lub księżyc dla godzin nocnych, budynek na czas zajęć szkolnych lub przedszkolnych czy telewizor w porze wieczorynki.
Stopniowo, z biegiem czasu, należy wprowadzać kolejne elementy. W ciągu dnia można pytać młodego człowieka o godzinę, czy urządzić quiz z nagrodami za właściwe odczytanie czasu. Po pewnym czasie dziecko powinno zacząć posługiwać się zegarek oraz zrozumieć koncepcję rytmu dobowego na tyle, że będzie już radzić sobie w pełni samodzielnie!