Borelioza
Canva.com

Znalazłaś zaczerwienione plamki na skórze? Uważaj, to może być pierwszy objaw boreliozy

Borelioza to infekcja bakteryjna przenoszona na ludzi poprzez ukąszenie zakażonych kleszczy. Istnieje wiele objawów boreliozy, ale najczęstsze to wysypka, ból głowy, gorączka i zmęczenie. Co zrobić, jeśli zaobserwujemy te objawy?
Reklama

Objawy boreliozy

Borelioza
Canva.com

Borelioza jest wywoływana przez bakterie zwane Borrelia burgdorferi. Istnieją dwie główne formy boreliozy, borelioza z Lyme i rumień wędrujący. Objawy choroby z Lyme mogą być łagodne lub ciężkie, ale wszystkie są spowodowane przez bakterie rozprzestrzeniające się po całym ciele. Najczęstszymi objawami boreliozy są gorączka, ból głowy, zmęczenie i sztywność karku.

Może również powodować objawy podobne do zapalenia stawów, utratę pamięci, a nawet problemy neurologiczne. Ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, ponieważ mogą one być oznaką choroby w organizmie

Czy borelioza to choroba uleczalna?

Borelioza
Canva.com

Borelioza jest chorobą uleczalną, ale trudno ją leczyć, ponieważ bakterie są odporne na wiele antybiotyków.

Reklama

Bakteria powodująca boreliozę jest przenoszona przez kleszcze, które występują w większości części świata. Osoby mieszkające na obszarach z dużą ilością kleszczy są bardziej narażone na boreliozę.

Antybiotyki na boreliozę można przyjmować doustnie lub wstrzykiwać. Jednym z najczęstszych antybiotyków na boreliozę jest doksycyklina. Doksycyklina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu wielu różnych rodzajów infekcji. Zwykle przyjmuje się go jako pigułkę, ale można go również przyjmować w postaci płynnej. Ten antybiotyk jest zwykle przyjmowany w połączeniu z innymi lekami, takimi jak penicylina. Ważne jest, aby przyjmować doksycyklinę dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama