Xperia XZ2 Compact wchodzi do gry
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Xperia XZ2 Compact wchodzi do gry

Nowy flagowiec Sony prezentuje się wyjątkowo pod wieloma względami. Nie tylko pod względem tego co ma w środku (a ma rzeczy naprawdę ciekawe, jak mocny procesor czy zaawansowany aparat), ale i wyglądem zewnętrznym. Być może właśnie design był najbardziej oczekiwaną rzeczą Sony Xperia XZ2 Compact.

Już na kilka miesięcy przed premierą nowego modelu Sony Xperia XZ2 i Sony Xperia XZ2 Compact media publikowały sensacyjne wycieki na temat tego, jak będzie wyglądał nowy flagowiec japońskiego producenta smartfonów oraz jaka będzie jego specyfikacja. Niezależnie od tego, na ile były one kontrolowane (bo większość wycieków zapewne jest właśnie kontrolowana, aby podtrzymywać i stopniowo zwiększać zainteresowanie produktem do samej premiery), mogliśmy odnotować poziom zainteresowania nowym modelem. Jak można było się domyślić, było ono całkiem wysokie – co nie mogło dziwić po tym, jak Sony wypuszczało na rynek swoje kolejne flagowce. Miejscem ich prezentacji była zwykle stolica Katalonii – Barcelona.

MWC – impreza Sony

Chyba można powiedzieć, że odbywająca się co roku jedna z najważniejszych imprez telekomunikacyjnych Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie została w ostatnich latach wręcz zdominowana przez Sony. Japoński producent smartfonów, który w ostatnich latach bardzo zainwestował w produkcję modeli premium, prezentował na targach swoje flagowce, które budziły powszechne zainteresowanie i uznanie. Barcelońskie targi organizowane są od 1987 roku przez GSM Association (zrzeszenie operatorów sieci komórkowych drugiej i trzeciej generacji) i przyciągają kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Skoro więc w katalońskiej stolicy zbiera się cała śmietanka osób i firm zajmujących się telefonami i nowymi technologiami, którzy chcą jakoś na nich zaistnieć, tym bardziej należy docenić sukcesy japońskiego producenta, skoro wyróżnia się w tak konkurencyjnym towarzystwie.

Dość wspomnieć, że w zeszłym roku Sony Xperia XZ Premium został okrzyknięty najlepszym smartfonem na barcelońskich targach. W tym roku rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie – i choć tym razem Xperia musiała ustąpić Samsungowi Galaxy S9+, to chyba nie musi uznawać się za pokonaną. Uzasadnienie jury, czyli wyrafinowany wygląd czy świetna kamera i wydajność, pasują w równym stopniu do Xperii XZ2. Być może wpływ na werdykt miało również to, że Xperia zgarnęła nagrodę w zeszłym roku i nie chciano, żeby zbyt zdominowała targi. No cóż, trzeba powiedzieć, że w jakimś stopniu już się to stało. Z korzyścią dla świata smartfonów – to pewne.

Zupełnie nowy wygląd

Być może największe oczekiwania były wobec wyglądu nowego modelu Xperia. Zapowiadana już od jakiegoś czasu zmiana wyglądu była zapewne jednym z głównych czynników, dla których z niecierpliwością wypatrywano nowej Xperii XZ2. Wiele osób zarzucało producentowi, że niepotrzebnie trzyma się tradycyjnego, przestarzałego już nawet nieco designu, z ostrymi rogami i szerokimi ramkami. Choć ten klasyczny design miał swój urok i wielu użytkownikom się podobał (a ponadto był bardzo charakterystyczny, wyróżniający), to jednak uznano, że rewolucja w tym zakresie jest niezbędna.

Nowy design modelu Xperia XZ2 oraz Xperia XZ2 Compact nazywa się „Ambient Flow” (choć w sieci pojawiały się nieoficjalnie różne jego nazwy przed premierą) i charakteryzuje się przede wszystkim zaokrąglonym tyłem a także mniejszymi ramkami (wyświetlacz 18:9). Wybrzuszony tył jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, choć w niektórych przypadkach może okazać się nieco niewygodny. Nowy smartfon co prawda świetnie leży w dłoni, ale na przykład jest niestabilny, kiedy leży na stole. Być może niestabilny to za dużo powiedziane, ale chcąc na przykład sprawdzić wiadomość bez podnoszenia go ze stołu, będziemy mieli na pewno mieli więcej trudności niż przy sprawdzaniu na Xperiach w starym designie, bo po prostu telefon łatwiej się obraca. Jeśli jednak taki ma być koszt tego, że telefon lepiej leży w dłoni, to chyba warto jest go ponieść.

Nowe technologie w compactowym rozmiarze

Na wspomnianych telekomunikacyjnych targach w Barcelonie Sony zaprezentowało dwa bliźniacze modele: Xperia XZ2 oraz Xperia XZ2 Compact. Stosunkowo niewiele pisze się o tej drugiej wersji, a szkoda, bo jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla wszystkich potrzebujących stosunkowo niewielkiego telefonu (a przynajmniej mniejszego, niż te powyżej 5 cali, czasem żartobliwie zwanymi patelniami czy rakietami do ping-ponga), nie rezygnując jednocześnie ze wszystkich najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Sony Xperia XZ2 Compact ma więc wszystko, co jego bliźniak. Przede wszystkim nowoczesny aparat 19MP z systemem Motion Eye z możliwością nagrywania filmów w technologii 4K HDR, co bezsprzecznie jest jedną z największych zalet nowego modelu Sony. Wrzucane w Internecie filmy nagrywane w tej technologii naprawdę imponują pod względem kontrastu czy szczegółowości. Dlatego nowa Xperia nie powinna rozczarować domorosłych filmowców i fotografów, a wręcz przeciwnie – pozytywnie zaskoczyć, również funkcją nagrywania w super slow motion w rozdzielczości HD i Full HD (próbki można zobaczyć na stronie producenta: https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz2-compact/) czy ciekawą aplikację Kreator 3D. Ponadto smartfon może pochwalić się mocnym procesorem Qualcomm Snapdragon 845 oraz baterią o pojemności 2870 mAh. Pozwala ona na korzystanie z telefonu przez cały dzień, wykorzystując w dodatku takie funkcje, jak Smart Stamina, pozwalające oszczędzać energię, kiedy jest to możliwe.

Nowa Xperia obsługuje dwie karty SIM (oraz karty Nano SIM), jest wyposażony w pamięć 4GB RAM oraz pamięć wewnętrzną UFS rzędu 64GB. Naturalnie obsługuje także karty pamięci (do 400GB, co powinno być zupełnie wystarczające nawet dla bardzo wymagających użytkowników).

Zdany egzamin?

Czy nowa Xperia spełniła pokładane w niej nadzieje? Na pewno zaskoczyła, nawet pomimo wspomnianych przecieków. Nowy design to zdecydowanie zmiana na plus, od strony technologicznej smartfon wygląda również bardzo dobrze. W przedsprzedaży telefon rozchodził się jak ciepłe bułeczki. Wygląda na to, że ten egzamin Sony zdał celująco.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie