Jak dbać o smartfona zimą?

Jak dbać o smartfona zimą?

Czy wiesz, że korzystanie z telefonu nie jest bezpieczne w każdej temperaturze? Jeśli termometr wskazuje mniej niż -10˚C, mróz może uszkodzić ekran lub wpłynąć na wydajność baterii. Przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o telefon i czego lepiej unikać.
Reklama

Jak dbać o telefon? Zacznij od znajomości zagrożeń

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się korzystać ze smartfona zimą i zauważyć, że wydajność baterii magicznie zmalała… A może ekran nie do końca chciał z Tobą współpracować? Spokojnie, nie tylko Ciebie to spotyka. Nie musisz od razu odwiedzać serwisanta. Warto jednak wiedzieć, jak dbać o smartfona i jakich sytuacji unikać. W przeciwnym razie Twój telefon może zapaść w niekończący się sen zimowy.

Jak dbać o baterię w telefonie? Strzeż się mrozów i kondensacji!

Obniżona wydajność baterii i szybkie rozładowywanie się telefonu sygnalizują, że na dworze jest zbyt zimno. Na szczęście sytuacja się poprawia, gdy temperatura wraca do bezpiecznej dla smartfona normy. Poniżej -15˚C ekran dotykowy może przestać współpracować. Czasem występują również kłopoty z rozpoznaniem karty sim oraz prędkością reakcji.

Reklama
Ciekawostka:

Producenci smartfonów podają, że bezpiecznym środowiskiem dla nowoczesnych telefonów jest temperatura między 0 a 35˚C. Jeśli komórka jest wyłączona, wtedy zakres wynosi od -20 do 35˚C.

Szukasz nowego smartfona na zimowe wieczory? Sprawdź ofertę operatora T-Mobile: https://www.t-mobile.pl/telefony-i-urzadzenia/telefony/cat10019.chtmlMyślisz, że wystarczy ogrzać telefon i po problemie? Niekoniecznie! Nagła zmiana temperatur również jest niekorzystna. W połączeniu ze znaczną wilgotnością powietrza dochodzi do tak zwanej kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej. Może to być jednoznaczne z osadzaniem się wody w wewnętrznych i zewnętrznych elementach smartfona, czego efektem jest uszkodzenie telefonu. Zagrożony jest przede wszystkim ekran, obiektyw oraz procesor.

Lubisz śnieżny puch i zimowe deszcze? Dla telefonu nie będą łaskawe…

Reklama

Każde zamoczenie smartfona może oznaczać, że bez pomocy serwisanta nie skorzystamy już z telefonu. Śnieg lub deszcz w każdej chwili mogą dotrzeć do nieosłoniętych elementów i negatywnie wpłynąć na działanie sprzętu. Co jest dodatkowym źródłem niebezpieczeństwa? Oblodzone oraz śliskie chodniki są groźne zarówno dla użytkowników smartfonów, jak i samych telefonów. Rysy i pęknięcia wywołane nagłym, niekontrolowanym upadkiem często wpływają na wygląd obudowy czy ekranu. Niestety naruszenie konstrukcji zawsze może skutkować problemami w przyszłości.

Lepiej dmuchać na zimne – radzimy jak dbać o smartfona

Nowoczesne telefony z powodzeniem zastępują laptopy, zegarki czy aparaty fotograficzne. Towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji – w pracy, na spotkaniu ze znajomymi, a nawet w trakcie wakacji.

Reklama

Urlop od technologii to rzadkość dla wielu Polaków.

Warto wiedzieć:

Badania wykazują, że ponad 60% Polaków w wieku 15-35 lat nie rozstaje się z telefonem na dłuższą chwilę. Wśród respondentów 83% przyznało, że smartfon musi być dostępny na wyciągnięcie ręki nawet w tracie snu. Jedynie 7% potrafi zrezygnować z łączności ze światem przez godzinę dziennie.

Polacy wymieniają telefon średnio co 2 lata, ale zdarza się to również częściej. Niestety, mimo coraz to nowszych propozycji flagowych producentów, modele nie zawsze są aż tak smart, jakbyśmy chcieli. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, dobrze wiedzieć, jak dbać o smartfona zimą. Jak dbać o telefon dotykowy?
  1. Weryfikuj temperaturę powietrza – jeśli jest zbyt niska, wyłącz telefon lub nie korzystaj z niego na mrozie.

  2. Przechowuj telefon w wewnętrznej kieszeni – torba lub plecak nie zawsze zapewnią odpowiednią ochronę.

  3. Sprawdzaj poziom naładowania baterii – ochroni Cię to przed niespodziewanym, czarnym ekranem.

  4. Nie pozostawiaj telefonu w nieogrzewanych przestrzeniach – jeśli zostawisz smartfon w aucie, od razu po niego wróć.

  5. Staraj się ogrzać smartfona przed wejściem do ciepłego pomieszczenia - znaczna amplituda temperatur na pewno nie wpłynie na niego pozytywnie.

  6. Noś wodoszczelne etui lub przechowuj telefon w woreczku strunowym – ochronisz urządzenie przed zalaniem i wilgocią.

Zadbaj również o swoją wygodę podczas mrozów. Wybieraj rękawiczki do telefonów dotykowych oraz bezprzewodowe słuchawki z mikrofonem.

Artykuł płatny

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kobieta w czasie spaceru robi zdjęcie telefonem komórkowym
Regularnie doładowywanie konta komórkowego to jedna z tych przyziemnych czynności, o których łatwo zapomnieć w natłoku codziennych problemów i obowiązków. A w czasach, gdy telefon służy już nie tylko do dzwonienia i SMS-owania, ale też nawigowania, wymiany służbowych mejli czy kupowania biletów autobusowych, nagła utrata dostępu do internetu może być sporym problemem. Istnieje jednak bardzo prosty sposób na to, by nie zapomnieć o doładowaniu konta – bezpłatna usługa Autodoładowanie Orange.
kobieta robi sobie selfie smartfonem na tle wzgórz
Szykując się do wyjazdu, na przykład wakacyjnego lub służbowego, być może zastanawiasz się, czy zabieranie swojego telefonu jest najlepszym pomysłem. W zależności od planowanych aktywności i okoliczności zasadny może być wybór zastępczego urządzenia. Na jaki model się zdecydować? Poniżej rozważamy różne możliwości.
Smartfon w kobiecej torebce nie zawsze bezpieczny
W damskiej torebce można znaleźć wszystko – smartfon, portfel, kosmetyki, klucze, kalendarz, długopis, okulary i całą masę mniej lub bardziej przydatnych gadżetów. W modelach z jedną przegrodą wszystko trafia w jedno miejsce, a rzeczy mają ze sobą bezpośrednią styczność. Do tego torebki często pakowane są w biegu, a jak wiadomo, pośpiech jest złym doradcą. Dzisiejsze smartfony są tak delikatne, że nie trzeba dużo, żeby na ich ekranie pojawiła się pajęczyna pęknięć. Wystarczy by telefon w torebce zahaczył o klucze a tragedia gotowa. Co zrobić, gdy telefon ulegnie uszkodzeniu?
Reklama
Reklama
Reklama